10 rád nielen pre ženy na bezpečné cestovanie

Avatar Juraj | 29 februára, 2024

Môžete cestovať po svete a byť pritom v bezpečí? Určite. Aj vtedy, ak sa nebudete zdržiavať v rezortoch. Dokonca aj keď pôjdete do rozvojových krajín. Aj keď nehovoríte miestnym jazykom. Aj keď cestujete sama. Mám pre vás tipy na bezpečnosť pri cestovaní, ktoré vám pomôžu cestovať kamkoľvek.

Keď som vytváral pred 8 rokmi túto stránku, tak cieľom bolo ukázať každému, že cestovať sa dá nielen s pomocou alebo prostredníctvom CK, ale aj samostatne. Bez toho, aby ste mali obavy z takejto cesty, bez ohľadu na to, akého ste pohlavia. Jednoducho, aby sme mohli pomáhať hlavne ženám (nájdu sa aj muži 🙂 ) cestovať bezpečne a nezávisle po celom svete. A po ôsmich rokoch (!) rád vidím, že to funguje – denne dostávam e-maily od žien, ktoré sa vybrali na svoje prvé cesty s batohom, prvé cesty mimo letoviska, prvé sólo cesty, a to všetko vďaka tomu, že im stránky, ako je táto, dodali sebavedomie. Prežili, darilo sa im a zažili najkrajšie chvíle svojho života.

Ženy, ktoré sa na tieto cesty vydali, si však počínali dobre aj preto, že počas cestovania uprednostňovali svoju bezpečnosť. Čo to znamená? No, tento zoznam bezpečnostných tipov pre ženy na cestách vám to napovie!

Tipy na bezpečnosť pri cestovaní

Hlavnou podmienkou bezpečného cestovania je používanie zdravého rozumu. Žiadna z týchto rád nie je ničím prevratná, ale môžete ich použiť kdekoľvek na svete.

Mnohé z mojich vlastných cestovateľských chýb boli spôsobené tým, že som sa neriadil týmito jednoduchými radami.

V Buenos Aires ma okradli hneď v prvý deň mojej sólo cesty, pretože som mal veľký batoh, ktorý sa nedal dobre zatvoriť.

V Bulharsku som zažil najhoršiu cestu vlakom v mojom živote, pretože som si vopred neurobil prieskum. Následne som zistil, že všetky príručky tvrdia, že mám ísť tú trasu autobusmi, lebo sú rýchlejšie a miliónkrát krajšie.

Niekedy však môžete cestovať bezpečnejšie, ak sa budete riadiť týmito radami:

Na Srí Lanke som prežil krádež peňaženky len preto, že som mal v hlavnej batožine záložnú bankomatovú kartu, ktorú som použil, aby som si finančne vystačil pred odchodom domov.

Nikdy mi počas ciest po svete neukradli cestovný pas, pretože som ho mal vždy bezpečne schovaný.

A niekedy je to naopak – stane sa to napriek tomu, že ste prijali maximálne preventívne opatrenia. V Indonézii som si rezervoval nočnú plavbu loďou a stroskotali sme. A to aj napriek tomu, že známa značka Lonely Planet označila túto plavbu v noci za „jednu z bezpečnejších možností“. (Teraz sa už odvolávajú na „jediné zdokumentované potopenie z marca 2011“. To som bol ja a moja plavba, ktorú som celkom dobre zdokumentoval! )

Dôkladna príprava pred cestou

Pre mnohých cestovateľov je plánovanie a vyhľadávanie takmer taká istá zábava ako samotné cestovanie! Medzi hľadaním najkrajších pláží a najúžasnejších miest si nájdite čas na vyhľadanie bezpečnostných informácií o mieste, kam sa chystáte.

Ktoré štvrte sú najlepšie a ktorým by ste sa mali vyhnúť? Existujú len určité druhy taxíkov, ktoré by ste mali využívať? Nachádza sa v meste zdravotné stredisko, pre každý prípad?

Pokiaľ ide o vaše ubytovanie, aké je jeho hodnotenie z hľadiska bezpečnosti? Aké sú vyjadrenia bývalých hostí o ich skúsenostiach? Objavujú sa v recenziách nejaké zákonitosti, ktorých by ste sa mali obávať?

Ako sa budete pohybovať? Aká je verejná doprava vo vašej destinácii? Potrebujete si prenajať auto? Je možné bezpečne cestovať v noci?

Ak cestujete do krajiny, ktorá nie je bežnou turistickou destináciou poraďte sa určite s lekárom alebo zdravotnou sestrou. Potrebujete nejaké očkovania alebo lieky na predpis? Existujú miestne zdravotné riziká, na ktoré by ste sa mali pripraviť?

Pokiaľ ide o aktivity, najmä dobrodružné športy, aké sú riziká? Ak sa zraníte, bude sa na vás vzťahovať cestovné poistenie?

Poznám veľa ľudí – odhadujem, že až 95 % z nich sú muži -, ktorí sa radi vyberú na miesto určenia bez akejkoľvek prípravy, a učia sa tzv. za pochodu. S tým veľmi nesúhlasím. Je to dobrý spôsob, ako sa vystaviť nebezpečenstvu.

Mali by ste si urobiť prieskum vopred, ešte pred začiatkom cesty.

Počas prepravy majte cenné veci pri sebe!

V prvom rade by ste si však nemali brať so sebou žiadne cennosti!
To je pravda. Nemali by ste si so sebou brať nič, čo by bolo pre vás bolestivo ťažké v prípade straty či odchudzenia: rodinné pamiatky, drahé šperky, rodný list a podobne.

Dnes ľudia cestujú s množstvom technológií, ktoré boli pred rokmi nepredstaviteľné. Väčšina cestovateľov si so sebou berie prinajmenšom smartfón, mnohí notebooky, tablety, Kindle alebo iné elektronické čítačky, zrkadlovky s drahými objektívmi a ďalšie zariadenia. Keď si uvedomíte náklady na novú kúpu ktoréhokoľvek z týchto predmetov, určite ich teda môžeme považovať za cennosti.

Mali by ste mať niečo ako tzv. dennú tašku (kvalitny ruksak, ľadvinku, tašťičku atď.), do ktorej sa vám zmestia všetky dôležité veci: pas, fotoaparát, lieky, šperky, kreditné karty, smartfón a akékoľvek iné technologické, fotografické alebo inak cenné veci. Na tomto nešetrite – je to jeden z mojich hlavných bezpečnostných tipov na cesty.

Nikdy si tieto predmety nedávajte do hlavnej batožiny. Tieto predmety nikdy nedávajte do ani batožinového priestoru v autobuse. Nikdy si tieto predmety nedávajte do odbavenej podpalubnej batožiny v lietadle. Ak ich spustíte z dohľadu, existuje veľká šanca, že vám môžu byť odcudzené a už ich nikdy neuvidíte.

Vezmite si len to, čo potrebujete...

Nie je potrebné ísť na prechádzku do mesta so všetkými kreditnými kartami, pasom a hotovosťou v hodnote 500 EUR. Vezmite si len to, čo potrebujete na celý deň: maximálne okolo 50 EUR, záložnú bankovú kartu (nemáte ju? Zaobstarajte si ju…) a zvyšok si nechajte uzamknutý v ubytovacom zariadení.

Takmer každý renomovaný hotel má pre hostí k dispozícii bezpečnostné skrinky. Ak ich majú, využite ich. Je to základná premisa na bezpečné cestovanie.

Hoci ani to neeliminuje riziko na 100 % (ak sa vás profesionálny zločinec rozhodne okradnúť, okradne vás), väčšina zločincov je oportunistická. Ak im vezmete príležitosť, pôjdu po niekom inom, kto nechal svoje cennosti na voľnom priestranstve, ktoré je pre nich oveľa ľahšie dostupné.

Nedôverujte ľuďom príliš rýchlo

Keď cestujete do novej destinácie, a najmä keď cestujete na vlastnú päsť, môže byť lákavé pridať sa a nájsť si k sebe niekoho z okolia. Niekedy sa tieto kamarátske skupiny zmenia na celoživotné priateľstvá.

Ale nie vždy. Niektorí podvodníci ovládajú umenie spriateliť sa s cestujúcimi, presvedčiť ich, aby nechali svoje cennosti bez dozoru, a pred odchodom ich okradnúť.

Pokiaľ ide o romantiku, keď stretnete niekoho nehorázne sexi, možno budete chcieť zvýšiť rýchlosť, ale nie vždy je to najlepší nápad. Sex na cestách je častý, ale nezabudnite sa podľa možností chrániť.

Niekedy chceme byť súčasťou skupiny tak veľmi, že začneme ľuďom dôverovať skôr, ako by sme mali. Namiesto toho sa radšej rozhodnite pre opatrnosť. Ak sa s niekým ešte len zoznamujete, nedôverujte mu, že bude strážiť vašu drahú elektroniku, kým budete v kúpeľni.
Nie je neslušné byť opatrný. Postupujte pomaly, a ak si niekto získa vašu dôveru, až vtedy sa na neho môžete spoľahnúť.

Dávajte si pozor na pitie

Toto je bezpečnostný tip na cesty, o ktorom sa nehovorí dosť často. Platí bez ohľadu na to, či ste doma alebo na cestách. Keď pijete alkohol, otupujete svoje zmysly a spomaľujete reakčný čas, čo vás následne robí zraniteľnými voči ostatným.

To neznamená, že by ste sa mali úplne vyhýbať pitiu. Namiesto toho pite pomaly. Dodržujte mieru. Pred alebo počas pitia sa najedzte. Medzi jednotlivými nápojmi si dajte pohár vody (vaše telo sa vám ráno poďakuje). Dávajte si pozor na to, čo vlastne pijete, a nápoje si vždy berte priamo od barmana. Neustále sa pýtajte sami seba: „Chcem sa menej ovládať, ako sa ovládam práve teraz?“ a ak je odpoveď nie, skončite s pitím.

Najdôležitejšie je odolať tlaku, či už jemnému alebo inému, aby ste držali krok s ostatnými, ktorí by mohli vypiť viac ako vy, najmä v krajinách, kde je bežné „objednávať“ nápoje pre skupinu, ako napríklad v Británii a Írsku. Ak sa ľudia striedajú pri kupovaní rundy pre celý stôl, povedzte vopred, že neplánujete vypiť toľko ako ostatní, a oni to pochopia.

Nemyslite si, že musíte so svojimi spoločníkmi piť drink za drinkom, najmä ak sú to svalnatí hráči rugby z Nového Zélandu alebo chlapci z bratstva niekde z Oklahomy. Alebo Rusi.

Pozor na výstrednosť

Chcete si získať pozornosť každého vreckára v Paríži? Príďte v šortkách a tričku. Ak chcete získať extra pozornosť, obujte si tenisky Birkenstocks, alebo mikinu s nápisom University.

Tak, ako sú šortky a tričko bežné v Severnej Amerike, vo väčšine Európy tento štýl nikde nie je IN. Šortky sú zriedkavé a Európania sa vo všeobecnosti obliekajú oveľa elegantnejšie ako Severoameričania, najmä vo Francúzsku a Taliansku.

Čím viac sa odlišujete, tým viac sa označujete za niekoho, kto danú lokalitu nepozná, čo vás robí zraniteľnejšími voči kriminálnikom.

Namiesto toho si vopred zistite, kam cestujete, sledujte, ako sa ľudia obliekajú, a snažte sa pôsobiť ako miestny obyvateľ – alebo, ak to nie je možné (napríklad ak ste v Thajsku alebo Mexiku a nevyzeráte ani ako Thajčan, ani ako Mexičan), snažte sa pôsobiť ako dlhoročný obyvateľ.

To znamená, že sa vyhnete uniformám hipisáckych nohavíc s rozkrokom až na zemi a pivných tričiek so suvenírmi v prospech ležérneho, ale čistého a upraveného oblečenia. To znamená zakrývať si ruky, nohy a dekolt v moslimských krajinách, nosiť voľné oblečenie v Indii a nosiť dlhé nohavice v Európe a Latinskej Amerike.

Popri splynutí s okolím je dôležité neustále si zachovávať sebavedomie, a ak aj nie ste sebavedomí, tak aspoň budiť dojem sebavedomia.

Keď kráčate po ulici, držte hlavu hore a ramená vzadu. Pozerajte sa priamo pred seba a kráčajte cieľavedome. Predstierajte, že máte niekde dôležitú úlohu, a ak sa stanete obeťou pouličného obťažovania, ignorujte ho a pokračujte ďalej.

Ak ste sa stratili a potrebujete nájsť cestu, vkĺznite do obchodu alebo kaviarne, aby ste sa v súkromí poradili s mapou (ak ju máte), a až potom pokračujte ďalej.

Výdavky navyše na bezpečnosť

Ak cestujete dlhodobo s obmedzeným rozpočtom, môže byť ťažké obhájiť výdavky navyše, keď by ste ich mohli použiť na mnoho ďalších zábavných aktivít. Je však rozumné finančne investovať do vlastnej bezpečnosti.

Čo tým chceme povedať?

Znamená to, že ak má váš let pristáť v nehostinnom meste neskoro večer, mali by ste minúť viac peňazí na hotel, ktorý vás vyzdvihne priamo z letiska, namiesto toho, aby ste sa do mesta dopravili autobusom a snažili sa tam dostať pešo.

To znamená, že by ste mali zaplatiť viac peňazí za to, aby ste si v noci zobrali taxík späť do hotela, ak sa necítite pohodlne, keď sa po štvrti prechádzate sami.

Znamená to, že za pobyt v centrálnej štvrti s množstvom živých podujatí zaplatíte viac ako za pobyt v lacnejšej, tichej rezidenčnej štvrti, kde sa cítite izolovaní.

Znamená to, že by ste si mali vybrať potápačskú školu s hviezdnou bezpečnostnou povesťou a stovkami pozitívnych recenzií na webe namiesto neznámej potápačskej školy, ktorá to urobí oveľa lacnejšie.

Vytvorte si dodatočný finančný vankúš a použite ho na situácie, ako sú také, v ktorých by ste mohli cestovať oveľa bezpečne, keby ste minuli o niečo málo viac.

Pripravte sa na najhoršie

V prípade, že dôjde k najhoršiemu – ukradnú vám peňaženku, náhle sa vám vyčerpajú kreditné karty, ochoriete a budete musieť ísť do nemocnice – je dobré mať záložný plán.

Pokiaľ ide o doklady, majte kópie kreditných kariet odfotené spredu aj zozadu v cloudovom úložisku, napríklad v službe Google Docs alebo iCloud, ako aj kópiu cestovného pasu. Je dobré mať v dokumentoch uložené aj telefónne čísla bánk a kreditných kariet.

Okrem dokumentov si uschovajte aj záložnú zásobu hotovosti. Aspoň 50 EUR v amerických dolároch (záleží od krajiny) majte ukrytých na tajnom mieste hlboko v batožine, napríklad v ponožke, ženy aj v aplikátore na tampóny alebo v prázdnom obale z lesku na pery a pod.. Na samostatnom mieste majte aj záložnú kreditnú kartu.

Ak vám ukradnú kabelku alebo dennú tašku a doslova všetko vám zoberú, poskytne vám to dočasný finančný vankúš.

Ak cestujete niekam, kde je prístup k bankomatu a internetu nie práve najideálnejší, budete chcieť byť pripravení ešte viac. Jedným z hlavných bezpečnostných tipov používajú Američani pre ceste na Kubu je mať v spodnej bielizni vždy ukrytú extra tajnú zásobu peňazí, ktorá by stačila na dopravu na letisko v Havane a let do Cancúnu.

Možno to znie trochu extrémne, ale v krajine, kde nemôžete používať kreditné karty ani bankomaty, musíte byť na bezpečné cestovanie pripravení ešte viac ako zvyčajne.

Cestovné poistenie

Naozaj potrebujete cestovné poistenie? Určite. Môže vám zachrániť život a v dnešnej dobe, keď je toľko online poskytovateľov, nie je dôvod, prečo si ho nezabezpečiť.

Či už sa vám stratí batožina, ocitnete sa v politickom prevrate alebo prírodnej katastrofe, alebo musíte ísť na ceste do nemocnice, cestovné poistenie vám preplatí náklady. Ak vás okradnú, cestovné poistenie vám poskytne potrebnú istotu.

Ak dôjde k najhoršiemu a vy nakoniec prídete o život, dobré cestovné poistenie umožní vašej rodine priviezť vaše telo domov bez toho, aby ste museli platiť desaťtisíce eur a motať sa v hromade byrokracie.

Stručne povedané, ak si nemôžete dovoliť cestovné poistenie, nemali by ste vôbec cestovať.

Nezabudnite dôkladne preskúmať potenciálne zmluvy o cestovnom poistení, pretože nemusia pokrývať vašu osobnú situáciu. Mnohé poistné programy sa nevzťahujú na určité rizikové športy alebo na konkrétne krajiny či regióny. Väčšina programov pokryje len zlomok hodnoty vašej elektroniky.

Pravidelne sa hláste rodine

Je dobré, aby aspoň jeden určený priateľ alebo člen rodiny mal vopred k dispozícii kópiu vášho itinerára: čísla letov, ubytovania a všeobecný plán, kde sa budete v jednotlivých dňoch nachádzať, ako aj informácie o vašom cestovnom poistení, kreditných kartách a číslo bankového účtu.

Dopredu si naplánujte, akým spôsobom a ako často sa budete kontaktovať, či už prostredníctvom každodenných e-mailov, textových správ, aktualizácií na sociálnych sieťach alebo pravidelných rozhovorov cez Skype. Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, uistite sa, že dodržiavate konzistentný harmonogram.

Keď som v roku 2010 odchádzal na svoju prvú dlhodobú samostatnú cestu do juhovýchodnej Ázie, moji príbuzní trvali na tom, aby som im každý deň posielal e-maily. Spočiatku som si myslel, že je to príliš veľa – ale bol som prekvapený, ako veľmi ma bavilo písať im každý deň a hovoriť, čo robím alebo čo som v ten deň zažil!

V súčasnosti sme omnoho viac uvoľnení a na cestách im posielam správy každých pár dní, ale keď som niekde, kde sú trochu nervóznejší, napríklad v Libanone alebo Kolumbii, posielam im denne aktuálne informácie.

Ak ste v kontakte, môžete zmierniť obavy svojich blízkych, ale ak sa ocitnete v ťažkostiach, budú vás môcť nájsť oveľa ľahšie, ako keby ste o svojom pobyte a pohybe nekomunikovali.

Kam pôjdete najbližšie?


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
Prihláste sa a my Vám časopis Travelista bezplatne zašleme každé 2 týždne priamo do Vašej schránky.

©2024 Travelista.sk - V tejto chvíli máme 704 683 odberateľov časopisu Travelista.