150 rokov Yellowstonu na ikonických fotkách Nat Geo

Avatar Juraj | 23 mája, 2022

Prvý národný park v Spojených štátoch si pripomína významný míľnik. Tu je Yellowstone očami našich fotografov.

Nie nadarmo sa nazýva americkou krajinou zázrakov. Yellowstone – prvý národný park v Spojených štátoch – si obľúbili celé generácie cestovateľov a skúmali jeho zázraky, ktoré sa rozprestierajú na ploche približne 3 472 štvorcových míľ, väčšinou vo Wyomingu, ale aj v Montane a Idahu.

Táto jedinečná divočina, ktorá si pripomína už 150 rokov ako národný park, je rozľahlá a rozmanitá a tvorí ju drsná panoráma lesov, jazier, hôr, údolí a kaňonov. Približne 90 % parku a jeho okolia zostáva neskrotených a predstavuje jeden z posledných veľkých neporušených ekosystémov v severnom miernom pásme.

Na tejto fotografii sú starostlivo monitorované zubry pred tým, ako ich vedci označia a otestujú na choroby. Pred viac ako sto rokmi boli bizóny v Yellowstone na pokraji vyhynutia. Teraz sa im darí a v parku a jeho okolí žije takmer 5 500 jedincov.
FOTOGRAFIA: WILLIAM ALBERT ALLARD

Yellowstone bol založený ako národný park v roku 1872 „pre úžitok a potešenie ľudí“. Jeho založenie stálo pri zrode systému národných parkov USA a predstavuje pulzujúce srdce komplexu vzájomne prepojených verejných divokých území známych ako Veľký Yellowstonský ekosystém, ktorý je takmer desaťkrát väčší ako park.

Geologická história tohto regiónu siaha najmenej 66 miliónov rokov dozadu, keď tu vulkanizmus vytvoril veľkolepé útvary. Park zahŕňa tri kaldery, ktoré vznikli pri sopečných erupciách pred 2,1 miliónmi, 1,3 miliónmi a 640 000 rokmi. Yellowstone má viac ako 10 000 tryskajúcich, parných, kaleidoskopických, niekedy zapáchajúcich geotermálnych útvarov, čo je viac gejzírov ako na celom svete dohromady.

Samec losa stojí na lúke v Yellowstonskom národnom parku. Odhaduje sa, že tu trávi leto 10 000 až 20 000 týchto zvierat.
FOTOGRAFIA: NORBERT ROSING
Na tejto fotografii z roku 1966 z Yellowstonu prichádza medveď grizly k autu a prosí o jedlo. V súčasnosti sa podľa predpisov návštevníci musia v parku zdržiavať 300 stôp od všetkých medveďov.
FOTOGRAFIA: DEAN CONGER

Domorodí Američania, ktorí sem prišli po roztopení pleistocénneho ľadovca, žijú v tejto oblasti už viac ako 11 000 rokov. Predkovia kmeňov Blackfeet, Cayuse, Coeur d’Alene, Shoshone a Nez Perce, okrem iných, využívali zdroje tejto krajiny na potravu, prístrešie, lieky a náboženské účely po tisícročia.

Niektoré spoločnosti po sebe zanechali hroty šípov, petroglyfy, piktogramy a obydlia. Dnes sa pôvodné komunity v tejto oblasti aktívne podieľajú na formovaní budúcnosti v parku i mimo neho, od dokumentovania vlastnej histórie až po manažment bizónov a zabezpečenie ochrany kultúrnych pamiatok.

Rozsiahly fotografický archív National Geographic obsahuje snímky Williama Henryho Jacksona z kľúčového geologického prieskumu Yellowstonu z roku 1871, ktoré boli odfotografované rok pred založením parku. Prvý tematický článok o Yellowstone vyšiel v časopise pred viac ako sto rokmi, v máji 1908. Odvtedy naše spravodajstvo zahŕňa články o tomto regióne, ako aj cestopisné články, knihy a atlasové heslá.

Old Faithful, jeden z takmer 500 gejzírov v Yellowstonskom národnom parku, dostal svoje meno podľa pravidelnosti erupcií, ktoré sa opakujú každých 60 až 110 minút. Je tu zobrazený na fotografii z roku 1872, ktorú urobil William Henry Jackson pre americkú geologickú službu (USGS).
FOTOGRAFIA: WILLIAM HENRY JACKSON

„Na prvých historických fotografiách vidím veľkoleposť, rozľahlosť, bohatstvo divokej prírody a silu Zeme. Ľudia sú na týchto snímkach takmer vždy len malými škvrnkami,“ hovorí Julia Andrewsová, editorka fotografií z kolekcie snímok National Geographic. „Keď sa pozrieme na súčasné zábery Yellowstonu, všetko je naopak. Teraz fotografi ukazujú, ako veľmi je tento ekosystém zraniteľný vplyvom človeka.“

Tu je niekoľko našich obľúbených záberov Yellowstonu z fotografického archívu National Geographic. Hoci tieto snímky predstavujú pohľad fotografov z minulosti, zachytávajú aj nadčasovú inšpiráciu, radosť a odmenu z objavovania tohto obdivuhodného regiónu.

Yellowstonský Veľký prizmatický prameň získava svoju zmes farieb vďaka baktériám, ktoré milujú teplo a žijú v jeho horúcich vodách. Je to jeden z viacerých geotermálnych prvkov, ktoré môžu cestovatelia vidieť na túrach a prechádzkach prírodou v blízkosti gejzíru Old Faithful.
FOTOGRAFIA: MICHAEL NICHOLS
Fotografia číhajúcej pumy (známej aj ako horský lev) bola zachytená prostredníctvom diaľkovo ovládanej kamery v Yellowstonskom národnom parku. V celom parku je len 34 až 42 týchto nepolapiteľných zvierat.
FOTOGRAFIA: DREW RUSH
Na tejto fotografii z roku 1997 sa ženy namáčajú v termálnom prameni neďaleko Gardineru v Montane, neďaleko Yellowstonského národného parku. V samotnom parku sa nachádza viac ako 10 000 geotermálnych prvkov vrátane bahenných a vriacich prameňov, ale vo väčšine z nich je zakázané kúpať sa - sú nebezpečne horúce.
FOTOGRAFIA: ANNIE GRIFFITHS
Fotografia Williama Henryho Jacksona z roku 1871 zobrazuje krajinára Thomasa Morana pri Mammoth Hot Springs v dnešnom Yellowstone. Jacksonove fotografie a Moranove farebné náčrty ovplyvnili americký Kongres, ktorý v roku 1872 vytvoril národný park.
FOTOGRAFIA SO SÚHLASOM WYOMING UNIVERSITY OF AMERICAN HERITAGE CENTER, ORIGINÁLNA FOTOGRAFIA OD WILLIAMA HENRYHO JACKSONA
V zime sa yellowstonské bizóny vyskytujú v blízkosti hydrotermálnych oblastí a pozdĺž rieky Madison. Medzi sezónami môžu migrovať až 70 míľ.
FOTOGRAFIA: SARAH LEEN
Biológ Národného parku Doug Smith pristupuje k vlkovi sivému, ktorý bol postrelený uspávacou šípkou. Kým je pod sedatívami, Smith ho rýchlo vyšetrí a nasadí mu rádiový obojok. Nedávno boli vlky opätovne zaradené do zoznamu ohrozených druhov a výskumníci ich naďalej pozorne sledujú.
FOTOGRAFIA: DAVID GUTTENFELDER
Stáda losov migrujú v lete zo svojich zimovísk v údoliach vo Wyomingu, Montane a Idahu do vyššie položených oblastí Yellowstonského národného parku.
FOTOGRAFIA: JOE RIIS
Veľké krátery, ihlany, hydrotermálne prieduchy a trhliny - pozostatky lávového prúdu z dávnej erupcie - lemujú dno Yellowstonského jazera.
FOTOGRAFIA: BRIAN J. SKERRY
Údolím Hayden Valley v centre Yellowstonského parku preteká potok Alum Creek. V teplejších mesiacoch je to jedna z najlepších oblastí v parku na pozorovanie divej zveri, keď močaristá zóna láka kŕmiace sa bizóny, medvede a losy.
FOTOGRAFIA: NORBERT ROSING
Táborníci pózujú v Yellowstonskom národnom parku, kde je možné prenocovať od primitívnych stanových táborov až po ikonickú drevenicu Old Faithful Inn z roku 1904.
FOTOGRAFIA: ERIKA LARSEN
Fotograf Frank Jay Haynes (1853-1921) zachytil losy a bežkárov v hlbokom snehu počas zimy v Yellowstone v roku 1908. Hoci mnohé cesty v parku sú v chladných mesiacoch uzavreté, niektoré chaty a zariadenia zostávajú pre návštevníkov otvorené.
FOTOGRAFIA: F. J. HAYNES
Yellowstonské údolie Lamar Valley, ktoré sa prezýva ``americké Serengeti`` vďaka ľahko pozorovateľným populáciám bizónov, zubrov a iných zvierat, môžete preskúmať pešo, autom alebo na koni.
FOTOGRAFIA: ERIKA LARSEN
Na snímke z roku 1971 turisti kráčajú po chodníku Fountain Paint Pot Trail, ktorý vedie okolo geotermálnych útvarov vrátane horúcich prameňov, gejzírov, bahenných kúpeľov a žriediel.
FOTOGRAFIA: SAM ABELL
Vrtuľník letí nad lesnými požiarmi v Yellowstonskom národnom parku v roku 2008. Lesné požiare zohrávajú dôležitú úlohu v ekosystéme parku, kde sa niektoré druhy vegetácie vyvinuli tak, že závisia od občasných požiarov.
PHOTOGRAPH BY MICHAEL S. QUINTON
Sivé vlky skúmajú stopy medveďa grizlyho v Yellowstonskom údolí Pelican Valley. Kedysi ohrozené vlky boli v rokoch 1995 až 1997 do oblasti reintrodukované; koncom roka 2021 ich v parku žilo 95.
FOTOGRAFIA: RONAN DONOVAN
Vlci a straky čiernohlavé sa prehrabávajú na ``skládke`` uhynutých zvierat. Tieto vyčlenené miesta v celom parku chránia pozostatky zvierat pred davmi návštevníkov.
FOTOGRAFIE MICHAELA NICHOLSA, RONANA DONOVANA A SLUŽBY NÁRODNÉHO PARKU
Lastovičky skalné - jeden zo 150 druhov vtákov žijúcich v Yellowstone - lietajú v blízkosti svojich bahenných hniezd na útesoch.
FOTOGRAFIA: MELISSA FARLOW
Líška ryšavá sedí na snehu v Yellowstonskom národnom parku. Svoj domov tu majú líšky, kojoti a vlci.
FOTOGRAFIA: ROBBIE GEORGE
Muž prechádza autom okolo bizóna sediaceho na slnku v Yellowstonskom údolí Hayden Valley.
FOTOGRAFIA: DAVID GUTTENFELDER
Na tejto fotografii z roku 1940 sa návštevníci pozerajú na Dolné vodopády Veľkého kaňonu rieky Yellowstone.
FOTOGRAFIA: EDWIN L. WISHERD

  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
Prihláste sa a my Vám časopis Travelista bezplatne zašleme každé 2 týždne priamo do Vašej schránky.

©2024 Travelista.sk - V tejto chvíli máme 704 683 odberateľov časopisu Travelista.