Prvý národný park v Spojených štátoch si pripomína významný míľnik. Tu je Yellowstone očami našich fotografov.
150 rokov Yellowstonu na ikonických fotkách Nat Geo
Nie nadarmo sa nazýva americkou krajinou zázrakov. Yellowstone – prvý národný park v Spojených štátoch – si obľúbili celé generácie cestovateľov a skúmali jeho zázraky, ktoré sa rozprestierajú na ploche približne 3 472 štvorcových míľ, väčšinou vo Wyomingu, ale aj v Montane a Idahu.
Táto jedinečná divočina, ktorá si pripomína už 150 rokov ako národný park, je rozľahlá a rozmanitá a tvorí ju drsná panoráma lesov, jazier, hôr, údolí a kaňonov. Približne 90 % parku a jeho okolia zostáva neskrotených a predstavuje jeden z posledných veľkých neporušených ekosystémov v severnom miernom pásme.
Na tejto fotografii sú starostlivo monitorované zubry pred tým, ako ich vedci označia a otestujú na choroby. Pred viac ako sto rokmi boli bizóny v Yellowstone na pokraji vyhynutia. Teraz sa im darí a v parku a jeho okolí žije takmer 5 500 jedincov.
Yellowstone bol založený ako národný park v roku 1872 „pre úžitok a potešenie ľudí“. Jeho založenie stálo pri zrode systému národných parkov USA a predstavuje pulzujúce srdce komplexu vzájomne prepojených verejných divokých území známych ako Veľký Yellowstonský ekosystém, ktorý je takmer desaťkrát väčší ako park.
Geologická história tohto regiónu siaha najmenej 66 miliónov rokov dozadu, keď tu vulkanizmus vytvoril veľkolepé útvary. Park zahŕňa tri kaldery, ktoré vznikli pri sopečných erupciách pred 2,1 miliónmi, 1,3 miliónmi a 640 000 rokmi. Yellowstone má viac ako 10 000 tryskajúcich, parných, kaleidoskopických, niekedy zapáchajúcich geotermálnych útvarov, čo je viac gejzírov ako na celom svete dohromady.
Samec losa stojí na lúke v Yellowstonskom národnom parku. Odhaduje sa, že tu trávi leto 10 000 až 20 000 týchto zvierat.
Na tejto fotografii z roku 1966 z Yellowstonu prichádza medveď grizly k autu a prosí o jedlo. V súčasnosti sa podľa predpisov návštevníci musia v parku zdržiavať 300 stôp od všetkých medveďov.
Domorodí Američania, ktorí sem prišli po roztopení pleistocénneho ľadovca, žijú v tejto oblasti už viac ako 11 000 rokov. Predkovia kmeňov Blackfeet, Cayuse, Coeur d’Alene, Shoshone a Nez Perce, okrem iných, využívali zdroje tejto krajiny na potravu, prístrešie, lieky a náboženské účely po tisícročia.
Niektoré spoločnosti po sebe zanechali hroty šípov, petroglyfy, piktogramy a obydlia. Dnes sa pôvodné komunity v tejto oblasti aktívne podieľajú na formovaní budúcnosti v parku i mimo neho, od dokumentovania vlastnej histórie až po manažment bizónov a zabezpečenie ochrany kultúrnych pamiatok.
Rozsiahly fotografický archív National Geographic obsahuje snímky Williama Henryho Jacksona z kľúčového geologického prieskumu Yellowstonu z roku 1871, ktoré boli odfotografované rok pred založením parku. Prvý tematický článok o Yellowstone vyšiel v časopise pred viac ako sto rokmi, v máji 1908. Odvtedy naše spravodajstvo zahŕňa články o tomto regióne, ako aj cestopisné články, knihy a atlasové heslá.
Old Faithful, jeden z takmer 500 gejzírov v Yellowstonskom národnom parku, dostal svoje meno podľa pravidelnosti erupcií, ktoré sa opakujú každých 60 až 110 minút. Je tu zobrazený na fotografii z roku 1872, ktorú urobil William Henry Jackson pre americkú geologickú službu (USGS).
„Na prvých historických fotografiách vidím veľkoleposť, rozľahlosť, bohatstvo divokej prírody a silu Zeme. Ľudia sú na týchto snímkach takmer vždy len malými škvrnkami,“ hovorí Julia Andrewsová, editorka fotografií z kolekcie snímok National Geographic. „Keď sa pozrieme na súčasné zábery Yellowstonu, všetko je naopak. Teraz fotografi ukazujú, ako veľmi je tento ekosystém zraniteľný vplyvom človeka.“
Tu je niekoľko našich obľúbených záberov Yellowstonu z fotografického archívu National Geographic. Hoci tieto snímky predstavujú pohľad fotografov z minulosti, zachytávajú aj nadčasovú inšpiráciu, radosť a odmenu z objavovania tohto obdivuhodného regiónu.