Väčšina gréckych morí bola dlhé roky pre potápačov zakázaná, aby sa zabránilo rozkrádaniu starožitností; predpokladalo sa, že neobjavené poklady pod hladinou môžu ležať kdekoľvek, a preto bolo potápanie zakázané okrem prípadov, keď to bolo špeciálne povolené. Uvoľnenie obmedzení po roku 2005 však umožnilo prieskum mnohých pobreží na pevnine aj na ostrovoch.
8 skvelých miest na potápanie v Grécku
Ponorte sa do vôd Grécka a objavte potopené lode, podmorské múzeá a obrovské množstvo pestrých morských živočíchov vrátane korytnačiek. Tu je osem najlepších miest pre potápačov...
Z morských živočíchov sú tu k videniu len jednoduché živočíchy ako klaunovité lastúrniky a oranžové morské hviezdice, trochu živšie ohnivé červy a vzorované, ale mrzuté morény. Podmorské jaskyne alebo tunely sú posiate červenými mäkkými koralmi a veľké stenové kvaple obývajú hemžiace sa rybičky. Ak budete mať šťastie - s najväčšou pravdepodobnosťou, ak sa nachádzate v blízkosti ostrova Zákynthos - okolo vás môže prejsť morská korytnačka alebo tuleň. Budete mať aj dobrý výhľad, viditeľnosť sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 22 až 30 metrov a môžete sa tešiť na teplotu vody v rozmedzí okolo dvadsiatich stupňov Celzia.
Vzniklo tu niekoľko podmorských archeologických parkov a múzeí, kde môžu potápači pod prísnym dohľadom skúmať chránené vraky lodí z rôznych období. Väčšina vrakov sa stala umelými útesmi, ktoré sú dobre osídlené rôznorodým morským životom, čo im dodáva na pôvabe. Tu je deväť najlepších miest na potápanie v Grécku...
1. Alónnisos
Na ostrove Alónnisos v severnej časti súostrovia Sporady sa nachádza najväčší prírodný morský park v Stredozemnom mori s rozlohou približne 2 260 km2, čo znamená, že je tu dostatok priestoru na potápanie a veľa zaujímavostí. Vplávajte do podmorských jaskýň a vyplávajte z nich, aby ste mali šancu spozorovať nepolapiteľné tulene mníšske spolu s ďalšími vzácnymi živočíchmi a rastlinami.
Okrem divokej prírody sa v tomto podmorskom múzeu nachádza aj jeden z najvýznamnejších starovekých vrakov na svete. V blízkosti ostrovčeka Peristéra leží viac ako 22 metrov pod hladinou vrak lode z 5. storočia pred naším letopočtom, v ktorom sa nachádza viac než 4 000 väčšinou neporušených amfor - samotná loď v priebehu storočí takmer zmizla. Predpokladá sa, že potopená loď sa potopila v roku 425 pred n. l. a bola naložená viac ako 4 000 amforami (vázami). Táto pozoruhodná pamiatka bude v roku 2020 otvorená pre verejnosť, kde si budete môcť vychutnať ponor a pokúsiť sa vyhľadať niektoré zo starovekých pamiatok.
2. Amorgós
Amorgós na Kykladských ostrovoch sa dostal na mapu cestovného ruchu vďaka filmu Luca Bessona Veľká modrá z roku 1988. Jednou z hlavných miestnych lokalít je jaskyňa Nikouriá, ktorej steny sú pokryté pestrofarebnými hubami, mäkkými koralmi a špirálovými červami, medzi ktorými plávajú pestrofarebné rybičky.
Ďalším obľúbeným miestom na potápanie je vrak 154 metrov dlhej lode Manina 3, ktorá sa potopila v roku 1981. Ponorte sa do hĺbky 30 metrov, aby ste sa dostali k impozantnému vraku, pričom cestou dolu môžete vplávať a vyplávať z nákladných priestorov potopenej lode.
Jeden z najúchvatnejších zážitkov môžete zažiť na západnom cípe ostrova. Potápači sa tu môžu spustiť do hĺbky 40 metrov a môžu sa stretnúť s barakudami, modrými a žltými rybami a dokonca aj s príležitostnými delfínmi a korytnačkami.
3. Kréta
Vďaka priezračnej vode, bohatému životu a celým podmorským mestám plným vrakov budú potápači nadšení z akejkoľvek časti Kréty, kde sa rozhodnú vstúpiť do vody. Pod hladinou v Heraklione sa nachádza veľa pokladov. Jedným z najznámejších miest je vrak Messerchmittu, nemeckého lietadla z druhej svetovej vojny pokrytého vegetáciou, ktorý navštevuje množstvo murén. Neďaleko sa nachádza útes Amfory, kde sa skrývajú ďalšie staroveké poklady, a môžete si tu zaplávať k veľkej keramickej váze, ktorá pochádza z obdobia neolitu a podľa predpokladov bola určená na prepravu vína.
Za pokladmi divokejšej povahy sa vyberte do Lasithi. Medzi Agios Nikolaos a Elounda sa nachádza útes Nikolas, ktorý je domovom korytnačiek. Ďalšie divoké zvieratá môžete pozorovať v podmorskej Slonej jaskyni v Chanii, pomenovanej podľa skamenených sloních kostí, ktoré sa v nej nachádzajú. V jaskyni môžete pozorovať aj vzácne tulene mníšske.
4. Zakynthos
Na opačnom konci Iónskeho súostrovia Zakynthos sa nachádza ďalší morský park, ktorý nie je zameraný na vraky lodí, ale je zriadený predovšetkým na ochranu hniezdiacich korytnačiek (Caretta caretta), sťahovavých vtákov, ktoré sa zdržiavajú na ostrovčekoch Strofádes, a množstva potápačských lokalít okolo juhozápadného výbežku ostrova Kerí.
Na odľahlom Fárose sa občas objavia vzácne stredomorské tulene mníšske, zatiaľ čo na Barrakude je veľmi pravdepodobné, že uvidíte murény alebo fialové aeolidy, nahé anemóny. Lákka má podmorský oblúk len 12 metrov pod hladinou. V týchto vodách sú široko rozšírené číhajúce skupiny chobotníc a homárov.
5. Pavlopetri
Ponorte sa do hlbokej modrej vody v Pavlopetri v Lakónii a objavte najstaršie podmorské mesto na celom svete. Toto mesto Voies pokryté morskými hubami, ktoré spomína Pausanias vo svojej knihe Lakonika, spočíva na morskom dne od 4. storočia, keď sa predpokladá, že osadu potopilo zemetrasenie. Výsledkom je strašidelný svet uličiek plných vody, hrdzavých truhlíc naplnených kameňmi a koberca z úlomkov stromov, kde môžete nájsť kúsky rozbitých hrncov, kuchynského náčinia a iných dávno zabudnutých predmetov každodennej potreby.
Neďaleký ostrovček Sapiéntza, ležiaci na juhozápade Peloponézu pri pobreží od mesta Methóni, má vďaka svojej polohe pri morských cestách medzi Talianskom a Levantou tiež množstvo rozpadnutých vrakov. Vrak Sarcophagi je hlavnou atrakciou a môžete sa tu ponoriť, aby ste si zblízka pozreli zložité detaily starovekej pohrebnej schránky lode. Dokonca aj šnorchlisti ich môžu zahliadnuť v hĺbke len desať metrov.
6. Pagasetický záliv
V Pagasetickom zálive sa nachádza niekoľko zaujímavých potápačských lokalít, jednou z nich je roklina Faraggi. Tu môžete pozorovať pôsobivú skalnú stenu v hĺbke 40 m pod hladinou. Pozrite sa nahor a uvidíte príznačne prezývaný strieborný dážď, ilúziu spôsobenú odleskom na koži žiariacich kŕdľov pleskáčov a tuniakov. Neďaleko nájdete jaskynné dvojičky. Steny oboch jaskýň, ktoré sú od seba vzdialené necelých 100 m, sú podobne vyzdobené pestrým vzorom morských húb a iných pestrých rastlín. Väčšia z týchto dvoch jaskýň má na šírku neuveriteľných 30 m, zatiaľ čo v menšej sa potápači musia pretlačiť cez priepasť po jednom.
Neďaleko Pagasetického zálivu, severne od dediny Kimi, nájdete útes Prasouda plný divokých živočíchov. Okrem nespočetného množstva pestrofarebných rýb tu môžete vidieť aj homáre, ktoré sa plazia po útese, a dokonca aj delfíny a tulene.
Náklad vo vnútri lode z byzantskej éry si budete môcť pozrieť na ostrovčeku Kíkynthos v Pagasetickom zálive neďaleko mesta Vólos. Miestni potápači sa môžu tešiť aj na neskororímsky vrak v zálive Tilégrafos a rôzne pozostatky na myse Gláros vrátane archaickej kamennej kotvy.
TRAVELCENZIA: Najlepšie hotely na gréckych ostrovoch 1. časť
7. Záliv Navarino
Severne od ostrovčeka Sapiéntza, v zálive Navarino, na vás čaká ďalší podmorský park. Tento obsahuje tri osmanské bojové lode potopené spojeneckými britskými, francúzskymi a ruskými flotilami počas bitky v roku 1827, ktorá zaručila formálnu nezávislosť Grécka v roku 1830. Od roku 1980 je tu potopený aj ropný tanker Irene Serenade. Hoci jeho dno leží 47 m pod hladinou, jeho paluba je len v polovičnej hĺbke, takže je prístupný každému potápačovi. S obrovskou dĺžkou 282 m je to zároveň druhý najdlhší navštevovaný vrak na svete.
8. Santorini
Santoríni so svojou kalderou, ktorú najčastejšie obdivujete z jej okraja, ponúka potápanie v Aspronísi, kde sa v strmej stene vyskytujú húfy rýb, alebo medzi ostrovčekmi Nea Kaméni, kde potopená nákladná loď zo 40. rokov minulého storočia, ktorá uchováva svoj náklad v neporušenej prednej časti. Medzi pastelovo sfarbenými hubami nájdete množstvo morských živočíchov vrátane chobotníc, sépií, kalamárov a morských koníkov.