Čierna Hora – najbezpečnejšia destinácia na dovolenku 2020

Avatar Juraj | 19 marca, 2022

Čierna Hora začiatkom júna otvorí hranice pre turistov z krajín, v ktorých je dobrá epidemiologická situácia.

Oznámil to premiér Duško Marković, podľa ktorého je Čierna Hora krajinou bez koronavírusu.
V Čiernej Hore od 5. mája neevidujú žiadny nový potvrdený prípad nákazy koronavírusom, doteraz zaznamenali 324 infikovaných a 9 obetí.
Ďalej oznámil, že jeho krajina otvorí hranice 1. júna, okrem iných aj s Chorvátskom.
Premiér to vyhlásil deň po tom, čo sa Čierna Hora stala prvou krajinou v Európe bez prípadov nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom chorvátska tlačová agentúra HINA.

Markovič si na začiatku prejavu k národu odložil tvárovú masku a potom svoj krok odôvodnil práve faktom, že Čierna Hora sa stala prvou európskou krajinou, ktorá na svojom území už nemá pacientov nakazených koronavírusom. Markovič uviedol, že Čierna Hora otvorí od 1. júna hranice občanom tých štátov, v ktorých je menej než 25 nakazených osôb na 100.000 obyvateľov.

„Prvými krajinami, ktorým otvoríme naše hranice, sú Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Albánsko, Grécko…“ spomenul Markovič v prejave.

Podľa expertov sa dá očakávať, že medzi spomenuté krajiny pribudne čoskoro aj Slovensko. Preto si poďme niečo povedať o tejto zatiaľ najbezpečnejšej dovolenkovej destinácii


Stále viac sa do povedomia slovenských dovolenkárov dostáva znovuobjavená Čierna Hora. Táto, rozlohou neveľká, destinácia láka k dovolenke v nádhernej krajine medzi vysokými horami, rozmanitými národnými parkami, krištáľovo čistým morom, pestrou ponukou pláží i historických pamiatok a to doslova „na malom kúsku zeme“. Všetko, na čo si spomeniete, máte vo veľmi dobrom dosahu, v dojazde maximálne dvoch hodín. Dovolenka v Čiernej Hore je tak stále atraktívnejšia a jej voľbou rozhodne neurobíte chybu.

Čo nesmiete v Čiernej Hore vynechať

Či už sa rozhodnete pre dovolenku v Boke Kotorskej, na Budvanskej, Barskej či Ulcinjskej riviére, môžete sa vždy tešiť na nezabudnuteľnú dovolenku s pestrou ponukou výletov. V každej časti čiernohorského pobrežia si nájdete svoje obľúbené miesta, nádherné historické mestá aj jedinečné prírodné úkazy. Takže nech už vyrazíte autobusovou dopravou či po vlastnej osi, vždy sa môžete tešiť, že dovolenka v Čiernej Hore bude plná jedinečných zážitkov.

Boka Kotorská

V severnej časti pobrežia je za veľmi atraktívnu považovaná napr. Boka Kotorská. Najväčší záliv južného Jadranu, ktorý je svojím charakterom a vzhľadom veľmi ojedinelým úkazom v tejto časti sveta. Boka Kotorská vo svojom vnútri navyše skrýva nádherné miesta, pri ktorých návšteve neplesá iba srdce každého historika, ale aj nejedného návštevníka, ktorý do týchto miest zavítal. Reč je samozrejme najmä o Kotore, po ktorom záliv nesie svoje meno. Jedinečné historické mesto, ktoré je zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a kde na Vás história dýcha doslova na každom kroku. Na svoje si tu prídu tiež športovo založení turisti a to nielen pri výstupe nad Kotor, pri ktorom treba zdolať zhruba 1500 schodov, čo v sparnom lete vyžaduje veľmi dobrú kondičku. Mimo tento „výšľap“ je možné využiť i iné trasy, ktoré Vás dovedú na vrcholky hôr, z ktorých budete mať celý záliv ako na dlani. Zabudnúť však nikdy nesmiete na dostatočné množstvo tekutín, ktoré je dobré mať vždy so sebou.

Ohromujúci pohľad na záliv Kotor v Čiernej Hore z výšľapu do národného parku Lovcen

Vysoko nad Kotorom, ukrytú v pohorí Lovčen, nájdete dedinku Njeguši, známe rodisko čiernohorského vladyku Petara II. Petroviča Njegoša aj celej jeho dynastie. Neďaleko, na jednom z vrcholkov nás vedú na Lovcen, môžete navštíviť tiež Njegošovo mauzóleum, odkiaľ je nádherný výhľad na celú Čiernu Horu. Pri ceste môžete ochutnať či zakúpiť preslávený njegušský syr, pršut či iné sušené mäso, ktoré naozaj chutia vynikajúco. Miestny pršut je vyhlásený!

Dovolenka na Budvanskej riviére

Pohľad zhora na pláž Hawaii

Známe turistické centrum Čiernej Hory je preslávené jedinečnými plážami, rozvinutou infraštruktúrou a výnimočnou ponukou zábavy. Hoci celá riviéra dosahuje dĺžku len 21 kilometrov, nachádzajú sa na nej desiatky nádherných pláží, z ktorých jedna dokonca nesie exotický názov „Hawaii„. Nachádza sa na ostrovčeku neďaleko Budvy a pravidelným lodným spojením Budva – Hawaii – Budva, môžete túto pláž navštíviť.

Aj na Budvanskej riviére sa môžete tešiť na poriadnu dávku histórie, a to či už návštevou starého mesta v Budve či zavítate do Petrovac na Moru alebo mestečka Sveti Stefan.

Barská riviéra

Najmenej známou a navštevovanou je riviéra Barská. Aj tu však ležia letoviská, ktorá sa zapísali do sŕdc mnohých návštevníkov. Medzi ne patria najmä letoviská Bar, Sutomore a Čanj. Najväčšiu obľubu si získalo celkom jednoznačne letovisko Sutomore, v ktorom je sústredená aj najväčšia hotelová kapacita na celej Barskej riviére. Ocenenie získala aj tunajšia pláž Centar, keď bola v roku 2013 ocenená Modrou vlajkou.

Sutomore

Mesto Bar sa naopak pýši novým moderným jachtárskym prístavom, najvýznamnejším na čiernohorskom pobreží. Nachádza sa tu tiež hlavný nákladný aj osobný čiernohorský prístav a je jediným prímorským letoviskom s železničnou dopravou. Okrem dopravy autobusom do Čiernej Hory tak môžete využiť aj pohodlné cestovanie vlakom s lôžkovými vozňami.

Veľkou devízou tejto oblasti je trajektové spojenie s Talianskom – celoročne sú v prevádzke trajektové linky Bar-Bari-Bar a Bar-Ancona-Bar. Pobyt v Čiernej Hore tak môžete ľahko spojiť s dovolenkou v Taliansku a po poznaní Čiernej Hory zavítať tiež na východné pobrežie Talianska, ktorá je tiež obmývané Jadranským morom.

Ani milovníci histórie tu na svojej dovolenke neprídu skrátka. Neďaleko prímorského nového Baru sa nachádza opustené stredoveké mestečko Stari Bar, ktoré bolo v posledných rokoch rekonštruované a teší sa veľkému záujmu turistov.

Ulcinjská riviéra

Za to riviéra okolo Ulcinje je rajom pre všetkých milovníkov piesočnatých pláží. Jemnejší piesok, ako na plážach v Ulcinje, nikde inde na Jadrane nenájdete. Jedinečná „Velika plaža“, ktorá sa tiahne od kanálu Milena až po ústie rieky Bojany na albánskych hraniciach, je pokrytá výnimočne jemným pieskom, ktorý je obvyklý prevažne pre exotické destinácie. Atypická je len farba, ktorá je nezvyčajne tmavá. Piesok na Veliké pláži má navyše blahodarné liečivé účinky a to najmä pri ochoreniach pohybového ústrojenstva.

Na Ulcinjskej riviére sa mieša viac kultúr a na každom kroku je zrejmý vplyv skoršej tureckej nadvlády. Vďaka tomuto faktu je v Ulcinje a jej okolí najviac mešít a samotný Ulcinj má miestami orientálny charakter. Návšteva starého mesta v Ulcinje tak rozhodne stojí za to a ak počas dovolenky navštívite aj iné historické mestá na pobreží Čiernej Hory, môžete posúdiť, aký zjavný vplyv orientu v Ulcinje je.

Z Budvanskej, Barskej aj Ulcinjskej riviéry je veľmi dobre dostupné známe Skadarské jazero, ktoré je od roku 1983 národným parkom. Jazero je najväčšia vtáčia rezervácia v Európe, je domovom pre takmer 270 druhov vtákov a prevažná časť jeho pobrežia je pokrytá vodnými rastlinami (tŕstím, leknami, leknicami a iných…). Na jazere alebo v jeho tesnej blízkosti sa nachádza celý rad kostolov, kláštorov, hradov a pevností.

 


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
Prihláste sa a my Vám časopis Travelista bezplatne zašleme každé 2 týždne priamo do Vašej schránky.

©2024 Travelista.sk - V tejto chvíli máme 704 683 odberateľov časopisu Travelista.