Cyprus – 8 dôvodov prečo tam ísť
Podľa povesti sa tu z peny morských vĺn zrodila bohyňa krásy a lásky Afrodita. A rozhodne si nevybrala zlé miesto. Vitajte na Cypre, najjužnejšom európskom ostrove.
Poďme teda bez dlhých rečí na tých 8 dôvodov, pre ktoré si myslím, že Cyprus – konkrétne južný Cyprus je užasné miesto, kde chcem raz zostarnúť a užívať si starobu. Zároveň som presvedčený o tom, že je to naj… krajina v európskom meradle a ak sa tam aspoň jedenkrát vyberiete, zamilujete si ju.
1. Nádherná príroda
Cyprus je ostrov, ktorého brehy obmýva to najtyrkysovejšie more, aké som zatiaľ v Európe videl. K tomu sa na mnohých miestach pridávajú kamenné útesy v rôznych častiach ostrova rôzne farebné a o nespočet miest na kochanie sa nádherou krajiny je postarané. Cyprus je ostrov hornatý, najvyšší vrchol má cez 1900 m. n. m. a pohorie Troodos ponúka množstvo turistických trás, takže uspokojí aj milovníkov horskej turistiky. A jar na Cypre, to je pastva pre oči, pretože ostrov hrá všetkými farbami.
2. Krásne pláže, úžasné more
Pre plážových „inžinierov“ je Cyprus raj. Na výber sú tu pláže kamienkové aj piesočné, rôznej dĺžky, vybavením a tým pádom aj zaľudnením. My sme boli na plážach (snáď okrem Nissi v letovisku Agia Napa) vždy prakticky takmer sami, takže nemôžem referovať, ako to na nich vyzerá v hlavnej sezóne, ale myslím si, že aj v lete si tu každý nájde svoj životný priestor, ak vynechá tie najvyhlásenejšie letoviská. More v apríli bolo veľmi osviežujúce (nejakých 19 stupňov), takže čo sa kúpania týka, jar nie je úplne ideálna. Rodičia malých detí určite ocenia pozvoľný vstup do vody, menej už sem tam sa vyskytujúce vlny. Bolo pár dní, kedy sme deti do mora pustiť nemohli a dokonca aj jeden, kedy sme sa neodvážili ani my. No a keďže sme ťahali šnorchle, bolo fajn, že more je celkom obývané – stretli sme rad rybiek, kraby, krevety a dokanca aj medúzu.
3. Milí ľudia
Cyperčania sú ochotní, srdeční a veľmi úslužní. Stokrát poďakujú, a to aj za to, že Vám môžu upratať hotelovú izbu alebo priniesť obed. Všetci sa usmievajú, čo nie je divu, ja by som sa tiež usmieval mať k dispozícii 300 slnečných dní v roku. Mnohokrát sa nám stalo, že sa s nami dali do reči, najmä ich zaujímalo, odkiaľ pochádzame, avšak ťažko povedať, z akého dôvodu sa na to pýtajú, či z prostej zvedavosti, alebo si nás zaškatuľkovali podľa očakávanej výšky prepitného.
4. Pohodová doprava
Keďže sme Cyprus mohli precestovať viacmenej celý (tú južnú časť) a hromadná doprava v odľahlejších oblastiach prakticky nefunguje (autobus sme stretli len v Pafose), dostali sme k dispozícii auto. Dôležité je, že na Cypre sa jazdí vľavo! Z toho sme mali asi najväčšiu obavu, ale musím povedať, že po pár stovkách metrov sme si zvykli :-). Autá z požičovní majú červené registračnej značky, takže miestny vie, na koho si má dať pozor. Pohonné hmoty stoja približne toľko, čo u nás, poplatky za použitie diaľnice žiadne. Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici 100 km / hod., medzi obcami 80, mnohokrát ešte znížená na 65, takže každá jazda je zároveň aj vyhliadková. Vodiči sú ohľaduplní, tolerantní, žiadni šialenci, trúbia málokedy, jednoducho jazdiť na Cypre je pohoda.
Ak spoznáte Cyprus, zamilujete si ho na celý život…
5. Angličtina vládne Cypru
Je dobré sa aspoň približne zoznámiť s históriou Cypru. Vzhľadom k tomu, že do roku 1960 bol súčasťou Veľkej Británie a od roku 1961 je členom Commonwealthu, nie je prekvapujúce, že sa tam jazdí vľavo a že väčšina tabulí, popisov a značiek je popri gréčtine aj v angličtine (alebo len v angličtine), takže nie je vôbec problém sa zorientovať tak na cestách, ako aj v obchodoch či v jedálnom lístku v reštauráciách. Vedľa toho každý (ako fakt naozaj každý) tu hovorí anglicky, väčšinou na veľmi dobrej úrovni. Je to síce taká cyperská angličtina, ale dohovoriť sa dá vždy a všade.
6. Kúsok histórie na každom rohu
Cyprus bol osídlený už v 2. tisícročí pr. n. l. Od tej doby ho dobyl, kto išiel práve okolo, takže pamiatky sú tu veľmi rôznorodé, od významných antických vykopávok, cez zrúcaniny stredovekých hradov, po nádherne zdobené byzantské kostolíky v pohorí Troodos. Búrlivé to na ostrove bolo ešte relatívne nedávno. Od roku 1983, kedy severná časť ostrova bola obsadená Tureckom, je ostrov rozdelený zelenou líniou stráženou jednotkami OSN.
7. Deti vítané
Cyperčania deti milujú. Akonáhle niekam vleziete s dieťaťom (čím menším, tým lepšie), prestávajú Vás vnímať a komunikujú už len s ním. V reštauráciách sú bežné detské ponuky, na každom rohu ihriská, niekoľko zoologických, aquaparky. Rozhodne nie je problém poskladať program tak, aby dieťa bolo spokojné. My sme ho skladali, tak aby boli spokojní na striedačku ako-tak všetci, takže v momente, keď som vyslovil, že pôjdeme na vykopávky, dostali „osýpky“ chlapci, a keď sa z detských úst ozvalo nadšené „ihrisko!“, dostali sme tik do oka my dospelí.
8. Výborné jedlo
Ryby, ryby a zase ryby. Potom grilované mäso všetkého druhu, pizza, burgery a špagety. Kvantá zeleniny a ku všetkým jedlám hranolky. To je veľmi zjednodušene základ jedálneho lístka väčšiny reštaurácií. Ponuka síce nie je až tak pestrá, ale až na pár výnimiek sme si vždy pochutnali, mnohokrát sa natlačili na prasknutie, pretože porcie bývajú obrovské, a ceny sú znesiteľné. Na fish plate v dedinke Latsi budem dlllllho spomínať.