Egypt – Najobľúbenejšie lokality / 5. časť

Avatar Juraj | 10 marca, 2022

5. diel seriálu o najobľúbenejších lokalitách v Egypte, kde  si povieme niečo o 2 významných pamiatkach Egypta a prejdeme sa spoločne aj 2 známymi letoviskami, ktoré pozná veľké množstvo dovolenkárov. Takže jednoducho povedané: „Príjemné čítanie“ a poďme spoločne do Kom Ombo, Luxoru, Makadi a Marsa Alam.


Kom Ombo

Necelých 50 km severne od Asuánu sa na východnom brehu Nílu týči chrám Kom Ombo, ktorý vznikol v rokoch 332 – 330 pred Kristom. Pôvodne na jeho mieste stálo staroveké mesto Pa-Sebek, ktoré bolo centrom kultu krokodílieho boha Sobka. Po tomto panstve sa však už nezachovali žiadne stopy. Dnes tu už nie sú k videniu ani krokodíly, ktorí sa kedysi vo veľkých množstvách vyhrievali na brehoch rieky.

Nad Nílom sa však dvíhajú pozostatky krásneho chrámu Kom Ombo pochádzajúceho z postfaraonskej doby. Tento chrám dnes patrí k najkrajším sakrálnym pamiatkam z tejto doby. Vznikol za vlády Ptolemaiovcov, jeho stavbu zahájil už Ptolemaios VI. (180 – 145 pr. N. L.), no dokončený bol až v rímskom období. Je pomerne neobvyklé, že bol chrám zasvätený hneď dvom bohom – Sobkovi, ktorý bol patrónom vodstva a plodnosti a Horovi Staršiemu, ktorý je vyobrazovaný s hlavou sokola. Hlavné osi chrámu sú symetrické a je rozdelený na dve časti, chrámy sú tak vlastne dva. Majú rovnaké vybavenie, ale každý je zasvätený inému bohu. Kom Ombo je tak často nazývaný „dvojitým chrámom“.

Do chrámu sa vstupuje nie hlavným vchodom, ale bočným malým ptolemaiovským pylónom, ktorý v minulosti slúžil ako brána do chrámového komplexu. Najlepšie zachovanou časťou chrámu je hlavná stĺpová sieň s ôsmimi 12 metrov vysokými stĺpmi s kompozitnými hlavicami. V jej prednej časti je dláždené nádvorie, ktoré je lemované pozostatkami ďalších stĺpov s krásne zachovanou reliéfnou výzdobou. Dochovať sa podarilo dokonca aj pôvodné vyfarbenie. Ostatné časti chrámu Kom Ombo sú dnes už silne ovplyvnené eróziou, zemetraseniami a záplavami, ktorým musela stavba po tisíce rokov odolávať.

Po pravej strane chrámu stojí menšia kaplnka bohyne Hathor, ktorá bola manželkou boha Hora. V dnešnej dobe slúži kaplnka ako múzeum vystavujúci kolekciu mumifikovaných krokodílov. Vzadu za chrámom sa nachádzajú hlboké nádrže a rybník, kde sa údajne v dávnych dobách posvätní krokodíly chovali. Tieto zvieratá boli uctievané, pretože boli pozemským stelesnením boha Sobeka. Súčasťou chrámu je tiež nílometer, teda studňa s meracou latou, z ktorej sa odpočítaval stav vody v Níle. Celý chrámový komplex bol v minulosti obohnaný múrom s rozmermi 60 x 90 metrov.

Kto sa chce pozrieť ku Kom Ombo, má najpohodlnejšie využiť riečne lode. Z juhu plávajú početné turistické lode, ktoré oboplávajú riečne zákruty. Turistom sa tak naskytne krásny výhľad na celý chrám. Ľudia prichádzajúci z Asuánu môžu využiť tiež automobilovú dopravu, autobus alebo vlak. Chrám leží asi 3, 5 km juhozápadne od rovnomenného mesta Kom Ombo.

Luxor

Pokojné mesto Luxor (Théby, Veset) ležiace na brehu Nílu sa môžu pochváliť najväčšou koncentráciou faraónskych pamiatok z celého Egypta vrátane rozsiahleho komplexu chrámu v Karnaku – jednej z najúžasnejších stavieb, aká kedy bola postavená. Luxor leží 700 km na juh od Káhiry a je po pyramídach najväčšou atrakciou v Egypte. Hovorí sa o ňom ako o najväčšom múzeu pod holým nebom.

Osídlenie tejto oblasti siaha až 4 tisíc rokov pr. N. L. Mesto Luxor je postavené v súlade s pravidlami egyptského náboženstva, východ slnka je symbolom zrodenia – života a západ je symbolom smrti. Na východnom brehu sa nachádza nespočetné množstvo pamiatok, predovšetkým chrámov, na západnom potom slávne Údolie kráľov, Dér el-Bahrí (Hatšepsutin chrám), Medínit Habú, Memnónové kolosy, atď. Za návštevu stojí tiež múzeum v Luxore a múzeum mumifikácie.

Théby stáli na vrchole svojej slávy po dobu 500 rokov až do konca obdobia Novej ríše a vlády posledného z Ramessesov (1069 pred Kr.), mesto zostalo zachované aj za grécko-rímskeho obdobia, ale počas arabskej invázie do Egypta v siedmom storočí nášho letopočtu upadlo do zabudnutia. Objavila ho až Napolonova expedícia do Egypta v 18. storočí, ktorá tu objavila chrámy a oblasť identifikovala ako staroegyptské mesto Théby, známe zo starovekých záznamov. Arabskí dedinčania žijúci medzi ruinami pokrytými pieskom nazývali toto miesto Al-Uksor – Palác. Tento názov Európania prevzali ako Luxor.

Chrám v Luxore

Luxorský chrám sa nachádza na brehu Nílu uprostred mesta a radí sa k najpôsobivejším zo všetkých egyptských faraónskych pamiatok. Chrám v Luxore je stavba megalitických rozmerov. Jeho stavba sa uskutočňovala počas obdobia Novej ríše. Je prepojený s chrámom v Karnaku cestou lemovanou sfingami. Na jeho stavbe sa podieľali hlavne Amenhotep III. (základmi) a Ramsessa II. (dokončil ho).

Aj ďalší faraóni sa podieľali na jeho dekorácii a stavbe menších častí ako Achnaton, Tutanchamón a ďalší. Vstupná brána je tvorená dvoma obrovskými sediacimi sochami Ramsessa II. a dvoma obrovskými obeliskami po každej strane vchodu. Ďalej ho tvorí obrovské nádvorie, stĺporadie, átrium, komora zrodenia, obetný sál, vestibul, Svätyňa loďky a ďalšie svätyne, sály venované bohom, atď.

Múzeum mumifikácie v Luxore

Múzeum je ďalšou dominantou na zozname pamätihodností mesta a plne sa zameriava na egyptské pohrebné techniky, aj keď hlavnými exponátmi nie sú iba múmie. Vnútri tlmene osvetlenej haly je rad nástenných popisov exponátov. Je tu napríklad vystavená Masahartiova múmia, veľkňaza boha Amon-Réa z 21. dynastie (10. stor. Pr. N. L.). Múmia je veľmi dobre zachovaná, pretože veľkňazová múmie má vlasy aj fúzy a celkovo vyzerá, akoby len spala. Ďalšia expozícia sa zameriava na nástroje a materiály používané pri procese mumifikácie. V ďalších vitrínach sú k videniu početné materiály potrebné na mumifikáciu – napr. nátronové soli, živice, piliny a plátené bandáže.

Luxorské múzeum

Bezpochyby sa radí k najlepším múzeám v Egypte zameraným na staroegyptské pohrebné predmety a sochy nájdené v Luxore a jeho okolí. Obsahuje síce len zlomok starovekých pamiatok vystavených v káhirskom Egyptskom múzeu, ale vystavené exponáty majú vhodné nasvietenie, priestory sú klimatizované a všetky exponáty sú dobre popísané. Je to vlastne galéria s jedným radom exponátov, kde milovníci histórie nájdu 16 z celkom 24 sôch v životnej veľkosti, ktoré boli náhodou objavené, keď archeológovia v roku 1989 zbierali vzorky zeminy v Luxorskom chráme. Dominantu nálezov tvorí socha stojaca na čele siene. Je to 2,5 metra vysoká socha staviteľa chrámu Amenhotepa III., vyrobená z červeného kremeňa. Všetky ďalšie mimoriadne exponáty na hornom poschodí patrí do obdobia vlády faraóna Achnatona (tu je uvádzaný ako Amenhotep IV.), druhého syna a nástupcu Amenhotepa III., ktorý obrátil svet starovekého Egypta naruby.

Neďaleko Luxorského múzea sa nachádza dom Chicago, ktorý je egyptskou základňou vysoko váženého Inštitútu orientalistiky na univerzite v Chicagu, ktorý sa od roku 1924 zaoberá prácami na faraónskych vykopávkach. Atraktívnou alternatívou pešej prechádzky mestom je možnosť použiť konské drožky, ktorým sa tu hovorí kaléška. Hlavnými ulicami mesta až do skorých ranných hodín ich neustále prechádzajú tucty.

Memnónové kolosy

Memnónové kolosy sú dve sediace obrie sochy z kameňa (dvojičky) znázorňujúce faraóna Amenhotepa III. situované na západe mesta Luxor v blízkosti Medínit Habú. Jeho ruky spočívajú na kolenách a jeho pohľad smeruje k východu v smere rieky Níl a vychádzajúceho slnka. Dve menšie figúry sú umiestnené vedľa jeho nôh. Reprezentujú jeho manželku a matku. Na postranných doskách trónu sa nachádza boh Hapy. Sochy sú vytesané do blokov z kremeňa dovezeného špeciálne z Gízy a z lomov Džebel el-Silsila na severe Asuánu. Celková výška sôch je 18 metrov. Luxorské múzeum a káhirské Egyptské múzeum majú medzi svojimi exponátmi aj sochy pochádzajúce z tohto areálu.

 


Makadi

Asi 30 kilometrov južne od Hurghady sa nachádza atraktívny prázdninový rezort Makadi, ktorý získal povesť predovšetkým vďaka svojej nádhernej pláži, v blízkosti ktorej sú koralové útesy lákajúce potápačov a vyznávačov šnorchlovania. Okrem toho ponúka toto moderné letovisko všetko potrebné na uspokojenie potrieb aj tých najnáročnejších klientov.

V Makadi vyrástlo niekoľko veľkých a luxusných hotelových komplexov, ktoré sa vyznačujú bohatou ponukou služieb na vysokej úrovni. Hoci je Makadi obklopené púšťou, oblasť je známa svojou zeleňou a čistotou. Obrovským lákadlom tohto strediska sú obrovské bazény patriace miestnym hotelovým komplexom. Bazén patriace k hotelu Le Meridien (Tia Heights) je dokonca označovaný ako najväčší v celom Egypte.

V minulých rokoch bolo vystavané aj menšie „centrum“, ktoré malo tunajším hotelom poskytovať akési zázemie s obchodmi a najrôznejšími podnikmi. Je možné tu posedieť v niektorej z reštaurácií alebo typických kaviarní poskytujúcich európsky štandard služieb. Nájdete tu tiež zmenáreň, diskotéku, internetovú kaviareň a všetko, čo môže návštevník potrebovať.

Makadi sa rozkladá okolo rovnomenného zálivu, ktorý sa pýši tými najkrajšími plážami v oblasti Hurghady. Na svoje si tu prídu predovšetkým milovníci pekného kúpania. Len niekoľko metrov od brehu sa v mori objavujú koralové ostrovčeky, na ktorých môžete pozorovať nádherný podmorský život. Oblasť je tak ideálnou pre vyznávačov potápania a šnorchlovania. Samozrejme máte v Makadi možnosť venovať sa aj iným aktivitám, ako je tenis, golf, či plážový volejbal. Medzi ženami sú veľmi populárne hodiny aerobiku a brušných tancov vedené profesionálnymi cvičiteľkami. Deti zase zaujmú malé akvaparky, kde môžu tráviť čas na šmykľavkách, tobogánoch a iných atrakciách.

Peknou atrakciou je tiež malý vláčik, ktorý preváža hostí medzi jednotlivými hotelmi a do centra letoviska. Makadi je považované za jedno z pokojnejších letovísk, je tak vhodné pre seniorov a rodiny s deťmi. Navyše, ak by ste zatúžili po ruchu väčšieho letoviska, stačí nasadnúť na autobus a vydať sa do Hurghady.

 


Marsa Alam

V atraktívnej oblasti na egyptskom pobreží Červeného mora sa rozkladá pomerne nové letovisko Marsa Alam. Je relatívne dosť vzdialené od veľkých a rušných turistických centier a zatiaľ do neho ešte neprenikla masová turistika. Je tak ideálnou destináciou hlavne pre vyššie vekové kategórie či rodiny s deťmi.

Marsa Alam je modernou oázou uprostred púšte, v ktorej bolo priamo na nádherných plážach postavených niekoľko luxusných, samostatne stojacich hotelových komplexov. Ešte donedávna stálo v Marsa Alam len niekoľko málo provizórnych ubytovacích kapacít pre nadšených potápačov a dobrodruhov, ktorí túžili preskúmať túto oblasť. Aj dnes je tu v porovnaní s inými egyptskými letoviskami ešte pomerne málo hotelov. Za aspoň čiastočný rozvoj mestečka môže fakt, že leží na dôležitom dopravnom uzle pobrežnej komunikácie a spojnice Edfu s údolím Nílu.

Istou nevýhodou Marsa Alam môže byť zatiaľ chýbajúce turistická infraštruktúra mimo hotelových komplexov. Z jednej strany vás obklopuje azúrové Červené more a na druhej strane sa rozprestiera len nekonečná nehostinná púšť. Ste tak odkázaní na zábavu, ktorú pre vás zabezpečia animátori v hoteli. Príjemnou výhodou je však len niekoľkokilometrová vzdialenosť od letiska, ktoré bolo vybudované v roku 2001.

Poloha na pobreží Červeného mora ponúka viac než vhodné podmienky pre potápanie a pozorovanie podmorskej scenérie. Najväčším lákadlom Marsa Alam sú tak predovšetkým koralové útesy plné pestrofarebných rýb ukryté pod hladinou priezračne čistého mora. Neustále sú tu objavované nové a nové oblasti pre potápanie a šnorchlovanie. K tým najznámejším patrí Elphinstone, Daedalus Reef alebo Zabargat. Zaplávať si môžete s delfínmi, pozorovať niekoľko druhov žralokov, vrátane žraloka šedivého a kladiváka. Na záujemcov tu čaká aj široká ponuka športových aktivít a kultúrnych podujatí.

V Marsa Alam pomerne často fúka silný vietor, ktorý spôsobuje značné vlnobitie. Väčšina hotelov má preto vybudované vlnolamy, ktoré chránia deti hrajúce sa vo vode pri brehu pred nebezpečnými vlnami. Okrem pláží s pozvoľným prístupom do mora sa tu nachádzajú tiež pláže, kde sa do vody dostanete po dlhom móle, ktoré je na konci vybavené schodíkmi. Na konci móla je už značná hĺbka, preto by sa do vody mali vydávať len skúsení plavci. Pri výbere hotela berte teda do úvahy aj typ pláže, ktorá sa pred ním nachádza.

Poloha letoviska neďaleko obratníka raka je ideálna na podnikanie netradičných výletov. Vyraziť môžete napríklad ku smaragdovým Kleopatriným baniam nachádzajúcim sa medzi nílskym údolím a Marsa Alam. Táto archeologická lokalita je známa z čias faraónskeho Egypta, kedy sa tu ťažili smaragdy, ktoré boli symbolmi sily a večnosti. Obľúbený je výlet k tzv. Dolphin house, čo je koralový útes, kam sa sťahujú kŕdle delfínov, aby si oddýchli a skryli sa pred predátormi. Dobre prístupné sú z Marsa Alam tiež stavby v Luxore, Karnaku, Abu Simbel či Asuánska priehrada. Ak si chcete nakúpiť nejaké suveníry, odporúčame zájsť do neďalekého mestečka El Quseir.


Zaregistruj sa a nechaj si BEZPLATNE zasielať každé 2 týždne časopis TRAVELISTA priamo do svojej schránky...

UPOZORNENIE: Od 1. januára 2025 budú sekcie "ČASOPIS a ARCHÍV VYDANÍ" dostupné iba registrovaným čitateľom.

Preto neváhajte a vyplnením tohto formulára si zabezpečíte doživotný bezplatný prístup k časopisu a archívu všetkých vydaní!!!