História Barbadosu

Avatar Juraj | 7 marca, 2022

Barbados je karibským ostrovným rajom, ku ktorého pôvabu prispievajú vynikajúce pláže, prepychové hotely aj usmievaví ľudia. Na Barbadose však nemusíte tráviť čas len polihovaním na plážach, ponúka sa veľa vecí, ktoré stoja za to vidieť alebo robiť.

Barbados, ktorý leží asi 160 kilometrov východne od Náveterných ostrovov v Malých Antilách, ktorých je súčasťou, predstavuje najvýchodnejšiu hranicu Karibiku a sám je už kompletne obmývaný Atlantickým oceánom. Ostrov nevznikol rovnako ako jeho susedia vulkanickou činnosťou, ale je tvorený zvlneným vápencovým masívom. Koralové útesy, ktoré ho obklopujú, dali vzniknúť nádherným plážam slávneho Platinového pobrežia. To v súčasnosti predstavuje najväčšiu turistickú atrakciu celého ostrova. Oveľa pokojnejšie a tiež cenovo prijateľnejšie pláže je však možné nájsť na južnom pobreží, kde je roztrúsených mnoho obľúbených letovísk.

„Fúzatý Barbados“

Barbados sa rozkladá na 430 km² a je tvorený prevažne nížinami. Iba vo vnútrozemí sa zdvíhajú nízke kopce, najvyšší vrchol Mount Hillaby má 337 metrov nad morom. Pre krajinu Barbadosu sú typické tropické dažďové lesy a mangrovníkové porasty. Na značnej časti ostrova však boli v minulosti pôvodné lesy odstránené a nahradili ich plantáže cukrovej trstiny, alebo pastviny pre dobytok. Zalesnených tak zostalo iba 12% územia. Názov ostrova bol odvodený zo španielskeho slova „barba“, čo znamená fúzy. Rastú tu totiž obrovské „fúzaté“ figovníky, známe tiež ako banyány. Ich fúzy sú v skutočnosti dlhé vzdušné korene, ktoré siahajú mnohokrát až na zem. Keď ostrov objavili v roku 1536 portugalskí moreplavci, boli týmito stromami natoľko unesení, že si ich po svojom pomenovali barbados (fúzatí). Názov sa natoľko ujal, že tieto stromy nakoniec prepožičali meno celému ostrovu.

Kým bola na Barbadose vyhlásená nezávislosť, vládli ostrovu dlhých 340 rokov Briti. Tí priplávali na jeho západné pobrežie roku 1627 a na svojej kolónii počas nasledujúcich storočí zanechali nezmazateľnú stopu. Miestni obyvatelia tak dodnes hrajú kriket, schádzajú sa na čaj o piatej a na večeru sa vždy starostlivo ustroja. Aj niektoré štvrte hlavného mesta Bridgetown majú nádych Anglicka. Z toho dôvodu býva niekedy celý ostrov nazývaný „malým Anglickom“. Prvé plantáže boli na Barbadose založené vďaka holandským osadníkom, ktorým sa podarilo v roku 1637 doviezť na ostrov z Brazílie cukrovú trstinu. Okrem robotníkov z Británie pracovali na plantážach aj africkí otroci a tak ostrov veľmi prosperoval. V roku 1834 však bolo otroctvo zrušené, čo znamenalo pre cukrový priemysel jednoznačný úpadok. V roku 1966 vyhlásil Barbados svoju nezávislosť na Británii. Ostrov je v súčasnosti konštitučnou monarchiou a hlavou štátu zostáva britská kráľovná Alžbeta II.

Obyvateľstvo

Na ostrove Barbados dnes žije necelých 300-tisíc obyvateľov, z ktorých 90% predstavujú černosi. Čo sa týka náboženstva, tak prevažnú väčšinu obyvateľov tvoria protestanti (67%), z ktorých väčšina sa hlási k anglikánom (40%). Úradným jazykom je angličtina a menou barbadoský dolár (BBD).

Hlavným mestom je Bridgetown ležiaci na juhozápadnom pobreží, kde žije približne 100 tisíc obyvateľov. Centrum mesta, ktoré bolo založené roku 1628, tvorí prístav Careenage. National Heroes Square (Námestie národných hrdinov) je obklopené budovami z koralového vápenca, ktoré boli postavené v 19. storočí. Medzi najdôležitejšie cirkevné stavby radíme St. Michael´s Cathedral z roku 1831. V meste si môžete pozrieť aj bývalé kasárne, základy pevnosti St. Anne´s Fort z roku 1704 a hradby pevnosti Fort Charles zo 17. storočia. Jednou z najvýznamnejších pamiatok Bridgetownu je synagóga postavená v polovici 17. storočia židovskými prisťahovalcami z Brazílie. Po Bridgetowne je roztrúsených aj niekoľko krásnych starých koloniálnych domov s okrasnými balkónmi, ktoré však pomaly zatieňujú moderné kancelárske budovy. Veľa takýchto domov sa nachádza napríklad v mestskej časti Bayville.

Aj dnes si na Barbadose môžete prezrieť nádherné honosné rezidencie plantážnikov obklopené bujnými tropickými záhradami. Boli odrazom ich bohatstva a vysokého sociálneho postavenia. V súčasnosti sú spomienkou na koloniálnu minulosť ostrova. Nájdeme ich na celom území Barbadosu. V južnom vnútrozemí sa nachádza napríklad 300 rokov starý dom Sunbury Plantation House, ktorý bol až do 80. rokov 20. storočia v súkromnom vlastníctve. Vnútri tohto veľkého historického domu je možné si pozrieť tradičný barbadoský mahagónový nábytok, zbierky starobylého porcelánu, skla a striebra a mnohé viktoriánske doplnky. V starej pivnici sa dnes nachádza múzeum kočiarov a skladisko starého domáceho a poľnohospodárskeho náradia. Neďaleko Sunbury stojí jeden z najstarších domov v oblasti nazývaný Drax Hall. Pochádza z polovice 17. storočia a vďaka programu Open House Programme, ktorý vyzýva vlastníkov, aby raz ročne otvorili dvere svojich domov, je prístupný aj verejnosti.

Milovníci orchideí budú nadšení z Orchideového sveta (Orchid World), kde rastie okolo 20 tisíc orchideí najrôznejších druhov a farieb.

V centrálnej vysočine Barbadosu nebolo kvôli kopcovitému terénu založených príliš veľa cukrových plantáží, preto krajina vyzerá takmer nedotknuto. Napriek tomu tu nájdeme množstvo zaujímavostí, ako je napríklad záhrada Welchmann Hall Gully, ktorá bola v 70. rokoch 19. storočia pôvodne založená ako botanický chodník. Ide o 1,5 km dlhú zalesnenú roklinu, ktorá vznikla zrútením vápencovej komory patriacej do siete podzemných jaskýň s názvom Harrison´s Cave. V tieni obrovských stromov a bambusov je možné sa kochať viac ako 200 druhmi exotických rastlín. Iba 3 km od tejto záhrady sa na ploche 20 hektárov rozprestiera ešte Kvetinový les (Flower Forest), kde je možné vidieť porasty zázvoru, helikónií a ďalších ozdobných rastlín. Milovníci orchideí budú nadšení z Orchideového sveta (Orchid World), kde rastie okolo 20 tisíc orchideí najrôznejších druhov a farieb.

Severovýchodné pobrežie Barbadosu nie je príliš obývané, napriek tomu skrýva množstvo zaujímavých miest k videniu, ako sú napríklad Andromedine záhrady rozkladajúce sa na útesoch nad pobrežím Atlantiku. Ide o súkromné záhrady, ktoré v roku 1954 založila pani Iris Bannochie. Dnes sú známe zbierkou pôvodných a exotických tropických rastlín, ako sú orchidey, helikónie, ibišteky či bougainvilleje. Necelých 15 km od Andromediných záhrad môžete navštíviť opátstvo sv. Mikuláša (St. Nicholas Abbey), ktoré je jedinečnou ukážkou jakobínskej architektúry. Štítové priečelie opátstva pochádza z rokov 1650 – 1660 a v jeho interiéri si môžete pozrieť koloniálne starožitnosti. Napriek tomu, že je budova nazývaná opátstvom, nikdy nemala s náboženstvom nič spoločné.

Opátstvo sv. Mikuláša (St. Nicholas Abbey)

Interiér opátstva sv. Mikuláša (St. Nicholas Abbey)

Milovníci kúpania a plážoví chytači bronzu by sa mali vydať na južné pobrežie Barbadosu, kde sa pri dedinách Hastings, Dover a Worthing rozkladajú tie najlepšie pláže. Za divokým nočným životom a kvalitnými reštauráciami sa oplatí vyraziť do St. Lawrence. Významným rybárskym strediskom je Oistins, ku ktorému patrí rušná pláž Silver Sands Beach, ktorú vyhľadávajú najmä surferi. V zálivoch Long Bay, Foul Bay a Crane Bay sú skôr menšie a odľahlejšie pláže, kde si môžete užívať dostatok súkromia. Nad týmito zálivmi vyrástol v 20. rokoch 19. storočia Sam Lord´s Castle, teda zámok lorda Sama, ktorý bol jednou z výrazných osobností Barbadosu. V súčasnosti zámok slúži ako hotel. Pokiaľ sa z južného pobrežia vydáte trochu do vnútrozemia, narazíte na turisticky obľúbený Heritage park a rumovú destilériu Foursquare. Južné pobrežie je známe aj vtáčou rezerváciou Graeme Hall Bird Sanctuary. Najjužnejším miestom Barbadosu je Ragged Point s majákom a skalami obmývanými vlnami Atlantiku.

Najjužnejším miestom Barbadosu je Ragged Point s majákom

Západné pobrežie Barbadosu je lemované Platinovým pobrežím, ktoré patrí medzi najväčšie turistické lákadlá. Sú na ňom roztrúsené rušné turistické centrá, ktoré ponúkajú kvalitné ubytovanie i služby. Centrom tohto slávneho pobrežia je osada Holetown, ktorej dejiny siahajú do roku 1627. Nachádzajú sa tu jedny z najelegantnejších hotelov aj najdrahších súkromných domov na celom ostrove. V zálive Paynes Bay je nádherná pláž plná barov a požičovní športového vybavenia. Smerom na sever sa nachádzajú ďalšie rušné pláže, najmä v zálive Heyward’s Bay.

Koho zaujíma barbadoská príroda, nemal by vynechať rezerváciu Barbados Wildlife Reserve. Rozkladá sa na ploche 1,5 hektára a je akýmsi malým zvieracím kráľovstvom, kde žijú makaky, tropickí hlodavci aguti, dikobrazi a leguáni. Súčasťou rezervácie je tiež zabezpečené jazierko s kajmanmi a v klietkach sú k videniu pytóni. V susedstve rezervácie je Grenade Hall Signal Station, čo je jedna z celkom šiestich vyhliadkových veží, ktoré boli na Barbadose vystavané na začiatku 19. storočia. Z nich majitelia cukrových plantáží kontrolovali, ako ich otroci pracujú alebo nepracujú. Ďalšou podobnou vežou je strážna veža Gun Hill Signal Station z roku 1818 týčiaca sa 213 metrov nad morom. Odtiaľ bolo vidieť cez celý ostrov až k protiľahlému pobrežiu Atlantiku. Priľahlý prales Grenade Hall Forest je ukážkou toho, ako asi ostrov vyzeral, keď ho navštívili prví osadníci.

Strážna veža Gun Hill Signal Station z roku 1818

Jednou z najväčších a najvyhľadávanejších atrakcií ostrova je jazda v miniatúrnych vozíčkoch podzemnými priestormi v Harrisonovej jaskyni (Harrison´s Cave). Na trase dlhej 1,5 kilometra sú turisti prevážaní strašidelnými umelo osvetlenými jaskyňami. K videniu sú samozrejme aj prírodné stalaktity, stalagmity a mnohé ďalšie jaskynné útvary. Súčasťou jaskyne je aj podzemné jazero, do ktorého z výšky 12 metrov padá kaskádovitý vodopád.

Svetový fond pre záchranu pamiatok

Pre krajinu Barbadosu boli v minulosti typické mlyny na cukrovú trstinu. Predtým ich tu boli stovky, ale z väčšiny z nich sa podarilo zachovať len trosky. Jednou z najvýznamnejších pamiatok ostrova je 250 rokov starý mlyn Morgan Lewis Sugar Mill, v ktorom bola ukončená prevádzka roku 1944. Ide o posledný mlyn starého typu a zároveň o najväčší zachovaný veterný mlyn v celom Karibiku. V súčasnosti je zapísaný na zozname stovky najohrozenejších miest sveta a je súčasťou Svetového fondu pre záchranu pamiatok – World Monuments Fund.

Morgan Lewis Sugar Mill


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt

Šťastné a veselé priatelia... ❤️

Pod vianočným stromčekom máte dizajnový magazín Travelista, každý mesiac ZADARMO do Vašej schránky.



©2018-2024 Travelista.sk - V tejto chvíli máme 736 196 odberateľov časopisu Travelista.