Po stopách grófa Drakulu

Avatar Juraj | 27 decembra, 2024

Úvodom...

Rumunský región, ktorý inšpiroval Brama Stokera, je viac rozprávkou ako hororom. Tu je váš itinerár, od hradov cez cyklistické výlety až po malebné dedinky.

Názov Transylvánia pochádza z latinského termínu, ktorý znamená „za lesom“, ale väčšina ľudí má problém vidieť gotické prepojenie tejto destinácie. Viac ako 125 rokov po prvom vydaní románu Brama Stokera Dracula tento región v strednom Rumunsku stále vyvoláva dojem domoviny najslávnejšieho upíra na svete. Určite je tu dosť neprístupných lesov a zakázaných pevností, ktoré návštevníka presvedčia, že zvesti môžu byť pravdivé; je to tajomný kraj, kde ožívajú legendy a v tme číhajú predátori.
Ale príďte a čoskoro zistíte, že stredoveké citadely v tieni Karpát sú skôr rozprávkou ako hororom. Je tu nová vlna kaviarní, remeselných obchodov a galérií, zatiaľ čo kultúrne projekty vdychujú život do vidieckych osád. Žije v nich zmes Rumunov, Rómov, Maďarov a Sasov a v niektorých sa zachovávajú zvyky, ktoré sú podobné ako v stredoveku.

Pripravujú sa aj ďalšie zmeny. V roku 2023 bolo otvorené letisko v miestnom centre Brașov, čím sa región stal dostupnejším pre zahraničných cestujúcich. Čoskoro nasledoval priamy let z Londýna, ktorý sa uskutočňuje trikrát týždenne. Takže, ako gróf Dracula slávne povedal svojim hosťom, vstúpte bez obáv. Transylvánia so svojou starobylou kultúrou a novoobjavenou energiou určite očarí každého.

Deň 1: Hrady a medovníky

Ráno

V Brașove, stredovekom meste s červenými škridlovými strechami a gotickými vežami, si prenajmite auto a vyrazte skôr, aby ste predbehli turistické autobusy na hrad Bran zo 14. storočia, 30 km južne. Mnohí sa domnievajú, že táto pevnosť s mohutnými vežičkami a horským výbežkom bola skutočnou inšpiráciou pre Draculov hrad. Ale zatiaľ čo Vlad Țepeș – valašské knieža z 15. storočia, podľa ktorého vznikol krvilačný gróf – ho možno raz navštívil, Stoker do Transylvánie vôbec nevkročil. Predavačom suvenírov pred hradom sa nedá vyčítať, že sa snažia predávať jeho povesti, ale expozície vo vnútri oddeľujú fikciu od skutočnosti. Pätnásť minút južne sa nachádza pevnosť Rașnov, stredoveká citadela na vrchole kopca, z ktorej je ešte lepší výhľad na lesmi pokryté Karpaty.

Popoludnie

Návrat do Brașova na obed s hovädzími líčkami s čiernymi hľuzovkami v reštaurácii Sub Tâmpa. Potom si pozrite hodinovú vežu Čierneho kostola s červenou strechou. Najväčší gotický kostol v krajine si svoje meno vyslúžil vďaka spáleninám, ktoré zanechal požiar, ktorý spustošil mesto v roku 1689. Vnútri sa nachádzajú stredoveké nástenné maľby a artefakty vrátane organu so 4 000 píšťalami a zbierky osmanských kobercov. V popoludňajších hodinách sa opäť vydajte na cestu. Cesta do Sighișoary trvá necelé dve hodiny, ale ak vám nevadí obchádzka, vyberte sa na trasu cez dedinu Brateiu, ktorá cestu predĺži o hodinu. Je domovom komunity medovnikárov Căldărari – rómskych remeselníkov, ktorých ručné výrobky sú vystavené v stánkoch pri ceste.

Večer

Za súmraku sa dostanete do Sighișoary, citadely považovanej za rodisko Vlada Țepeșa, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO, a jej veže vytŕčajúce z mrakov vytvárajú zlovestnú siluetu na rýchlo černejúcej oblohe. Ubytujte sa v Casa Georgius Krauss, bývalej šľachtickej rezidencii, ktorá sa zmenila na butikový hotel. Počas rekonštrukcie boli objavené saské fresky a maľované stropy zo 17. storočia, ktoré boli odvtedy zreštaurované a teraz sú zachované v deviatich honosných izbách. V reštaurácii sa podávajú sedmohradské jedlá, napríklad bravčové mäso marinované v țuică (miestna slivovica), ako aj vína od rôznych miestnych výrobcov.

Čierny kostol, najväčší gotický kostol v krajine, získal svoje meno vďaka obhoreným miestam po požiari, ktorý spustošil mesto v roku 1689.
Čierny kostol, najväčší gotický kostol v krajine, získal svoje meno vďaka obhoreným miestam po požiari, ktorý spustošil mesto v roku 1689.

Deň 2: Jazda na bicykli a medvedie skrýše

Ráno

Zvážte, či nevynecháte gýčové atrakcie s upírskou tematikou, aby ste si mohli vychutnať niektoré z autentickejších atrakcií mesta Sighișoara. Začnite prehliadkou Hodinovej veže a Múzea histórie mesta Sighișoara, kde sa dozviete o saských remeselníckych cechoch, ktoré kedysi ovládali mesto. Potom sa posilnite v niektorej z pestrofarebných kaviarní na námestí Piaţa Cetăţii (Námestie Citadela) – budete potrebovať silnú dávku kofeínu, aby ste zvládli výstup po 176 schodoch. Oplatí sa prejsť aj Church on the Hill, trojloďovú katedrálu v Sighișoare. Prvýkrát bola postavená v 13. storočí a v roku 2024 získala cenu v súťaži Európske dedičstvo za reštaurovanie svojich starobylých, vyblednutých fresiek a oslnivých oltárnych obrazov.

Vyberte sa za mesto a navštívte jazero Bâlea, ľadovcové jazero vysoko v pohorí Făgăraș.
Vyberte sa za mesto a navštívte jazero Bâlea, ľadovcové jazero vysoko v pohorí Făgăraș.

Popoludnie

Hotel Bike Check Inn sa nachádza 30 minút jazdy autom od mesta Sighișoara. Požičajte si e-bicykel a prevezte sa po poľných cestách do Viscri, saskej dediny z 12. storočia. Táto obec bola 800 rokov prosperujúcou komunitou, kým v roku 1989 nedošlo k masovému odchodu obyvateľstva, ktorý bol spôsobený pádom režimu komunistického vodcu Nicolae Ceauşesca, a hrozilo, že tento spôsob života odíde do histórie. Nadácie ako Mihai Eminescu Trust sa teraz snažia zachovať dedičstvo Viscri prostredníctvom rôznych iniciatív. Dedinčanom pomáha aj to, že sa za nich zasadzuje britská kráľovská rodina: zastavte sa v obchode s remeselnými výrobkami, ktorý spravuje King‘s Foundation a v ktorom nájdete džemy, remeselné syry a ďalšie výrobky.

Večer

Vráťte sa do Brașova pri západe slnka, keď sa ospalé námestie mesta zmení na centrum so živou hudbou a miestnymi obyvateľmi, ktorí popíjajú poháre palincă. Je známe, že do mesta prichádzajú medvede hnedé, ale tieto stretnutia sú našťastie zriedkavé. Ak túžite niektorého vidieť, najlepšie je vydať sa do okolitých lesov pod dohľadom skúsených sprievodcov, napríklad z cestovnej kancelárie Rolandia. Ak sa chystáte na návštevu v období od februára do novembra, môžete sa k nim pridať na vlastnú prehliadku za súmraku do pozorovacieho úkrytu. Keďže v Rumunsku žije viac ako 6 000 medveďov – najväčšia populácia v Európe mimo Ruska – je veľká pravdepodobnosť, že čoskoro uvidíte najväčšie predátory kontinentu, ako aj diviaky, líšky, jelene a ďalšie zvieratá.

Opevnený kostol v dedine Biertan je zapísaný v zozname pamiatok UNESCO
Opevnený kostol v dedine Biertan je zapísaný v zozname pamiatok UNESCO

Tri saské dediny, ktoré môžete navštíviť

1. Biertan

Pred ôsmimi storočiami pozval Sasov usadiť sa v Sedmohradsku uhorský kráľ Géza II., ktorý hľadal ich pomoc pri obrane svojho územia pred tatárskymi a tureckými nájazdmi. Prevažne luteránski kresťania budovali svoje dediny okolo silne opevnených kostolov – a ten v obci Biertan, ktorý bol takmer tri storočia najdôležitejším náboženským centrom sedmohradských Sasov, patrí medzi najlepšie v regióne. Stavba chránená tromi sústrednými múrmi, robustnými vežičkami a impozantným opevnením je súčasťou skupiny opevnených kostolov zapísaných na zozname UNESCO; všimnite si ju vysoko na vlastnom kopci, priamo uprostred dediny.

Pohľad na dedinku Biertan
Pohľad na dedinku Biertan

2. Mălâncrav

V zákrute údolia Mălâncrav sa nachádza obec, ktorá je domovom viac ako stovky sedmohradských Sasov – najväčšej etnickej nemeckej komunity, ktorá v regióne zostala. Žijú tu spolu so svojimi rómskymi a rumunskými susedmi v domoch pastelových farieb vybielených slnkom. Prostredníctvom projektov obnovy a zachovania kultúry pomohol fond Mihai Eminescu Trust premeniť dedinu Mălâncrav na živé múzeum, kde remeselníci, od murárov až po prútikárov, udržiavajú svoje tradície a po prašných cestách cválajú vozy ťahané koňmi. Ubytujte sa v penzióne Apafi Manor, ktorý spravuje Trust a ktorý bol v minulosti rodinným sídlom vládcov dediny.

Kostol v Mălâncrave
Kostol v Mălâncrave

3. Saschiz

Oblasť Târnava Mare v juhovýchodnej Transylvánii je známa svojimi zvlnenými pastvinami, lúkami s divokými kvetmi a bukolickými scenériami predindustriálneho poľnohospodárskeho života. To všetko robí z miestnej dediny Saschiz malebné miesto na piknik. Zásobte sa v Pivniţa Bunicii („Babičkina pivnica“), obchode v saskom štýle, ktorého remeselné džemy, šťavy a čatní sú vyrábané z miestnych produktov z malých ekologických fariem. Dedina je známa aj tradičnou kobaltovomodrou keramikou, ktorá sa tu vyrába od 18. storočia. Nezabudnite navštíviť keramickú dielňu Saschiz, kde sa konajú praktické kurzy práce na kruhu s miestnymi remeselníkmi.

Typická keramika z dedinky Saschiz
Typická keramika z dedinky Saschiz

Článok bol publikovaný v časopise Travelista č. 17/2024


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt

Šťastné a veselé priatelia... ❤️

Pod vianočným stromčekom máte dizajnový magazín Travelista, každý mesiac ZADARMO do Vašej schránky.



©2018-2024 Travelista.sk - V tejto chvíli máme 736 196 odberateľov časopisu Travelista.