Poštová známka, ktorá preslávila ostrov v Indickom oceáne
Ostrov Maurícius (alebo tiež Mauritius) je dosť navštevovanou destináciou. Turistov láka čistý a jemný piesok na širokých plážach Indického oceánu, minimálna kriminalita, absencia nebezpečných zvierat. My o jeho existencii vieme už dlho – vďaka svetoznámej poštovej známke modrý mauritius.
Tá je od nepamäti túžbou všetkých filatelistov a jeden zberateľ z Česka si ju dokonca splnil. V auguste 2016 zakúpil starú obálku hneď s dvoma známkami za približnú cenu 100 miliónov korún. Ako ale vôbec táto rarita vznikla a prečo je tak cenná?
Za všetko môže jedno slovo
O tom panuje mnoho legiend. Podľa najznámejšej stála za jej vznikom manželka guvernéra, lady Gommová, keď posielala poštou pozvánky na veľký ples. Pretože ale nemala čas čakať, až prídu z Veľkej Británie vytlačené známky, zvolila šalamúnské riešenie.
Zhotovením ich napodobenín poverila miestneho starého poloslepého hodinára Josepha Osmond Barnarda. Ten v roztržitosti napísal na známky slová Post Office miesto všeobecne prijatej formulácie Post Paid, čo znamená poštovné zaplatené, a tým ich navždy preslávil.
Pravda je ale inde. Barnard nebol starý, poloslepý, ani hodinár, ale rytec. Asi ich naozaj zhotovil, len nie kvôli plesu. Nápis Post Office možno zvolil úmyselne, aby sa známky odlíšili od originálu. Boli totiž vôbec prvé koloniálne vydané mimo územia samotnej Veľkej Británie.
Celkový počet vydaných kusov bol 500. Dnes ich je v modrej farbe (modrý mauritius) na svete len 12 kusov. Dve má britská kráľovná, ďalšie dve sú v berlínskom poštovom múzeu. Existuje aj červená verzia, tých sa zachovalo 14. Najvzácnejšie exempláre sú na obálke s oboma známkami.
Modrý mauritius má aj vlastné múzeum
V meste Port Louis na Mauríciu stojí na nábreží Caudan Waterfront „Múzeum Modrého Maurícia“ (Blue Penny Museum), v ktorom sa nachádza ako modrá, tak oranžová (tak sa často označuje jednopencový červený mauritius) varianta a množstvo ďalších poštových známok vydaných na tomto ostrove . A tiež zbierka stredovekých námorných máp.
Modrý Mauritius je raritou, nie je ale jedinou v krajine (mapa). Tá druhá pochádza zo zvieracej ríše a je ním bohužiaľ vyhynutý vták, u nás známy ako Dront nelietavý. Nejde ale o náš výmysel. Dodo, ako sa pôvodne volal, totiž v portugalčine znamená malý hlupák. Otázkou je, prečo malý.
Meral takmer meter, vážil až 20 kíl. Mal smolu v tom, že nevedel lietať, ani nebol plachý. Pred ľuďmi neutekal, takže bol vyhubený už na konci sedemnásteho storočia. Dnes si možno jeho podobu pripomenúť iba vďaka porcelánovej či drevenej soške. Pre miestnych je dodo neoficiálnym „logom“ ostrovného štátu Maurícius.