Tento africký raj sa nachádza v Indickom oceáne, približne 743 míľ východne od Mozambiku, a je štvrtým najväčším ostrovom na svete. V 47 národných parkoch a rezerváciách krajiny sa nachádza približne 19 000 druhov rastlín, ale milovníkov prírody lákajú najmä jedinečné zvieratá. Domovom tohto ostrovného štátu je všetkých viac ako 100 druhov lemurov na svete, ako aj viac ako 340 druhov chameleónov a množstvo vtákov.
Hoci pravdepodobne strávite nejaký čas v husto obývaných oblastiach, ako je Antananarivo (hlavné mesto krajiny) a Nosy Be (malý ostrov pri severozápadnom pobreží pevniny), Madagaskar je plný regiónov, ktoré sú zrelé na objavovanie. Cestovatelia sa môžu vydať na more a šnorchlovať v okolí Nosy Sakatia alebo sa kúpať v Three Bays a milovníci fotografovania si môžu urobiť úchvatné snímky východu alebo západu slnka nad Baobabovou alejou v Morondave. Milovníci fitnessu majú k dispozícii turistické chodníky v rezervácii Anja Community Reserve a vysoké vápencové vrcholy v rezervácii Tsingy de Bemaraha Strict Nature Reserve, ktoré sú ideálne na lezenie. Ak by ste chceli zažiť typickú madagaskarskú dovolenku, vydajte sa hlboko do národných parkov ako Isalo a Mantadia a pozorujte lemurov, hroznýše a ďalšie zvieratá, ktoré sa zdržiavajú na stromoch.
Najlepší čas na cestu
Najlepší čas na návštevu Madagaskaru je od apríla do októbra.Toto suché obdobie prináša menej dažďových prehánok, čo znamená optimálne podmienky na pozorovanie zvierat, turistiku a vodné športy.Hoci ceny ubytovania sú v tomto období vyššie, ubytovacie zariadenia budú ľahšie dostupné, pretože cesty v krajine sú čisté.
Teploty budú tiež príjemnejšie ako počas obdobia dažďov.
Ako ušetriť peniaze
Používajte taxi-brousse
Hoci je tento druh dopravy notoricky známy ako pomalý, taxíky sú jedným z najdostupnejších spôsobov cestovania na dlhé vzdialenosti v krajine.
Dávajte si pozor na poplatky za chodníky
Na niektoré chodníky, ako napríklad v národnom parku Isalo a v národnom parku Mantadia, sa dostanete len po zaplatení vstupného do parku a poplatku za chodník. Ak chcete ušetriť, vyberte si chodníky, na ktorých sa neplatí žiadny ďalší poplatok, ako napríklad chodníky Circuit Kindro a Circuit Ramy v národnom parku Lokobe.
Postavte si stan
Špičkové ubytovanie na Madagaskare môže stáť viac ako 500 dolárov za noc, preto zvážte možnosť stanovania v chránenej oblasti, ako je napríklad komunitná rezervácia Anja alebo prísna prírodná rezervácia Tsingy de Bemaraha. Rezervácia miesta v kempe stojí spravidla 2 až 12 dolárov za noc.
Čo by ste mali vedieť
Pláže nie sú strážené
Na plážach sa len zriedkavo nachádzajú plavčíci a bezpečnostný personál. Ak plánujete navštíviť pláž, nenechávajte svoje veci bez dozoru a dávajte pozor na deti.
Balená voda je nevyhnutnosťou
Voda z vodovodu nie je bezpečná na pitie v hoteloch, reštauráciách a na všetkých ostatných miestach na Madagaskare, čo znamená, že budete musieť vždy piť balenú vodu. Taktiež sa vyhýbajte ľadu v nápojoch, pokiaľ nie je vyrobený z filtrovanej vody.
Rozšírená malária
Miestne komáre môžu prenášať maláriu, preto si so sebou vezmite oblečenie s dlhými rukávmi, repelent s DEET (chemická látka, ktorá obmedzuje schopnosť komárov vás zacítiť) a antimalariká, ktoré dostanete u svojho lekára.
Hotovosť dominuje
Len málo reštaurácií, obchodov a hotelov na Madagaskare akceptuje kreditné karty, preto si so sebou vezmite madagaskarské ariary alebo si ich vyberte z miestneho bankomatu, aby ste mohli platiť za tovar a služby.
Kultúra a zvyky
Madagaskar je domovom 18 hlavných etnických skupín a je to rozmanitý ostrovný štát. Úradnými jazykmi krajiny sú madagaskarčina a francúzština, ktoré boli zavedené v čase francúzskej kolonizácie v rokoch 1896 až 1960. Možno nájdete aj niekoľko Malgašov, ktorí hovoria anglicky, ale najlepšie je používať malgaštinu alebo francúzštinu, ak je to možné. Z týchto dvoch základných jazykov sa malgaština používa častejšie. Medzi kľúčové malgašské a francúzske výrazy a frázy, ktoré môžete používať počas cestovania po Madagaskare, patria „manao ahoana e“ a „bonjour“ (dobrý deň), „Manao ahoana ny fahasalamanao?“ a „Comment allez-vous? „ (Ako sa máte?), „Tsy azoko“ a „Je ne comprend pas“ (Nerozumiem), „Mahay miteny angisy ve ianao?“ a „Parlez-vous anglais?“ (Hovoríte po anglicky?) a „veloma“ a „au revoir“ (Dovidenia).
Hoci hlavné mesto Madagaskaru Antananarivo má viac ako 1,3 milióna obyvateľov, väčšina Madagaskarčanov žije vo vidieckych oblastiach, kde prevládajú tradičné zvyky a praktiky. Muži a ženy žijúci na vidieku napríklad nosia prevažne miestne odevy, ako sú šaty s nazberanými sukňami a veľké košele s dlhými nohavicami, zatiaľ čo bohatší ľudia a ľudia žijúci v mestách často nosia kombináciu západného oblečenia a tradičných predmetov, ako sú lambas (šály) a klobúky z rafie. Mnohí Malgaši tiež oslavujú rodinné obrady, ako je napríklad Famadihana (posvätný rituál, pri ktorom sa z hrobky predkov vyberajú kosti blízkych, ktoré sa znovu zabalia do čerstvých šiat).
Hudba je neoddeliteľnou súčasťou malgašskej kultúry. Západné tance, texty a nástroje sa miešajú s malgašskými rytmami a vytvárajú väčšinu súčasnej hudby v krajine. Možno tu počuť aj západné hudobné štýly ako rock, džez a hip-hop, ale jedným z najpopulárnejších madagaskarských žánrov je salegy, energický štýl, ktorý sa vyznačuje elektrickými gitarami, akordeónmi, bubnami a vokálmi typu call-and-response. Salegy a ďalšie žánre sa hrajú v rôznych baroch a kluboch v Antananarive, vrátane hotela Glacier, Pandora Station a Espace Dera, ale v zábavných podnikoch sa občas vyskytuje prostitúcia, ktorá je na Madagaskare nezákonná, preto buďte opatrní, keď si užívate madagaskarský nočný život.
Oficiálnou menou na Madagaskare je madagaskarský ariár (MGA). Jeden madagaskarský ariár sa rovná približne 0,0003 USD, čo je menej ako jeden americký cent. Pred návštevou si však overte aktuálny kurz. Eurá sa najľahšie vymenia na malgašské áriá priamo v krajine, ale niektorí zmenárnici prijímajú aj doláre. Kreditné karty sa vo väčšine malgašských miest neakceptujú, preto si naplánujte používanie hotovosti; ak budete potrebovať ďalšiu hotovosť, bankomaty sú k dispozícii vo väčšine väčších miest.
Od návštevníkov sa očakáva prepitné za služby súvisiace s cestovným ruchom, ale prepitné sa nevyžaduje za taxislužby. V reštauráciách, ktoré neuvádzajú poplatky za služby na účtoch, je zvykom dať 5 až 10 % z účtu za jedlo, zatiaľ čo zamestnanci hotelov (napríklad poslíčkovia a upratovačky) by mali dostať približne 2 000 madagaskarských ariarov (menej ako 1 USD) za pobyt. Sprievodcovia zvyčajne očakávajú 10 000 až 20 000 malgašských ariarov (alebo 3 až 6 USD) na deň a vodičom by ste mali vyčleniť približne 5 000 až 10 000 malgašských ariarov (alebo 1,50 až 3 USD) na deň.
Jedlo
Na Madagaskare prevláda malgašská a francúzska kuchyňa, pričom francúzske jedlá sú vo všeobecnosti drahšie. Antananarivo a Nosy Be sa považujú za najlepšie mestá na dobré jedlo a nachádzajú sa v nich mnohé z najobľúbenejších reštaurácií v krajine. Ak si chcete vychutnať typické francúzske jedlo, cestovatelia odporúčajú La Rhum Riz – Chez Nono na Nosy Be a Le Restaurant La Varangue, KUDéTA a Restaurant Sakamanga v Antananarive. Reštaurácie Chez Loulou a Chez Mama na Nosy Be sú tiež vysoko cenené pre svoje autentické madagaskarské jedlá, ako je ravitoto (bravčové mäso a listy manioku, ktoré sa bežne podáva s bielou ryžou) a romazava (dusené mäso z hovädzieho, kuracieho alebo bravčového mäsa a listovej zeleniny).
Ak ste ochotní vydať sa mimo madagaskarských kulinárskych centier, skúste sa najesť v reštaurácii Le Restaurant Mad-Zébu de Belo, ktorá sa nachádza v mestečku Belo Tsiribihina. Hoci obsluha je niekedy pomalá, návštevníci tvrdia, že jedlá inšpirované európskou kuchyňou sú rovnako chutné ako v mnohých reštauráciách ocenených michelinskými hviezdičkami. L›Idylle Beach na Nosy Boraha (tiež známy ako Île Sainte-Marie) sa tiež odporúča pre francúzsku kuchyňu a panoramatický výhľad na oceán.
Ak si chcete dopriať cenovo dostupnejšie jedlo, zvážte možnosť ochutnať niektoré z pouličných jedál. Na dennom trhu v Antsirabe nájdete stánkarov, ktorí predávajú vyprážané jedlá, ako sú nem (vaječné rolky) a sambosa (podobné samosám alebo trojuholníkové pečivo plnené zemiakmi a mletým hovädzím mäsom). Na trhu Analakely v Antananarive nájdete množstvo čerstvého ovocia (napríklad liči, banány a papáje), čerstvé ryby a grilované mäsové pokrmy.
Bezpečnosť
Na medzinárodnom letisku Ivato sa pravidelne vyskytujú vreckové krádeže a krádeže batožiny z výdaja batožiny. Okrem toho v oblastiach ako Nosy Be a Tamatave dochádza občas k násilným útokom na cestujúcich a odľahlé diaľnice sa často stávajú terčom lúpeží. Navyše sa čoraz častejšie vyskytujú pouličné bitky a dopravné nehody, ktorých cieľom je vyvolať scénu a podnietiť násilie voči cudzincovi. V dôsledku toho je najlepšie dávať si vždy pozor na svoj majetok a okolie a vyhýbať sa neobývaným cestám a verejným sporom.
Od zvolenia demokratickej vlády v roku 2014 sú násilné politické udalosti zriedkavé. Z času na čas však dochádza k smrteľným incidentom, preto je lepšie sa im vyhnúť alebo zostať ostražitý pri návšteve vládnych budov, národných športových arén a historických pamiatok v Antananarive.
Maláriou sa možno nakaziť od malgašských komárov, ktoré túto chorobu prenášajú. Ak sa chcete počas pobytu v krajine chrániť, noste oblečenie s dlhými rukávmi a repelent proti hmyzu s DEET ako sme už písali.
Pohyb po Madagaskare
Najlepší spôsob, ako sa pohybovať po Madagaskare, je prenajať si auto s vodičom alebo sa pripojiť k organizovanej výprave. Prenájom auta je bežne poskytovaný s vodičom a poskytuje vám najväčšiu flexibilitu pri plánovaní trasy. Zájazdy však zvyčajne pokrývajú náklady na ubytovanie a niektoré alebo všetky jedlá, ale musíte sa držať stanoveného harmonogramu a cestovať s ostatnými návštevníkmi. K dispozícii sú aj obmedzené možnosti verejnej dopravy, ale tieto cenovo dostupné služby sú pomalé a často nepohodlné a nebezpečné. Na dlhšie cesty medzi vybranými mestami je možné zabezpečiť cestovanie lietadlom. Na ostrov sa dostanete letecky na medzinárodné letisko Ivato (TNR) v Antananarive alebo príchodom výletnou loďou do rôznych malgašských lokalít vrátane Antsiranany, Nosy Be a Tamatave prostredníctvom výletných spoločností, ako sú Costa Cruises a MSC Cruises.