Prečo spíme v hoteloch lepšie?

Avatar Juraj | 1 februára, 2024

V hotelovej izbe je niečo, čo dokáže hostí vtiahnuť do najlepšieho spánku v ich živote. Pokúsili sme sa zistiť, čím to je.

Keď som v októbri tohto roku pristál v Štokholme, ťahal som sa s boľavým telom cez vestibul svojho butikového hotela. Bol som vyčerpaný – nielen zo sedem a pol hodinového letu (kedže som letel z NY), počas ktorého som sa prehadzoval na sedadle – ale aj preto, že som sa pred odchodom na dovolenku poriadne nevyspal.

Spánok mi kedysi išiel ľahko. Zdalo sa mi, že môžem kdekoľvek zažmúriť oko. Vo vlaku, MHD, alebo v taxíku po neskorej večeri. Mohol som spať doslova v parkoch, v baroch, v kostole a v lietadle, dokonca aj na strednom sedadle.

V poslednom desaťročí sa však niečo zmenilo. Spánok sa mi začal vyhýbať aj po tom, čo som minul tisíce na modernizáciu svojho bytu z nábytku z vysokoškolských čias, investoval do drahého matraca od značky, ktorá mi bola odporúčaný na Instagrame, a do náladového osvetlenia, ktoré menilo tón môjho domova podľa toho, ako sa vyvíjal deň. Všetky tieto investície do dobrého nočného odpočinku sotva zmenili moje zlé spánkové návyky.

Kde mi spánok neušiel, bolo cestovanie – či už za prácou, alebo na dovolenku. Najlepšie som sa vyspal mimo vlastnej postele, a to až tak, že si teraz občas rezervujem pobyty v blízkych hoteloch, len aby som sa cítil oddýchnutý.

Štokholmský hotel bol aj na európske pomery malý, v tmavom výklenku oproti detskému ihrisku, a mal hučiaci ventilátor. Ale len čo som si ľahol do postele, premohol ma spánok – a z izby som vyšiel až na druhý deň.

Súvislosť medzi lepším spánkom a cestovaním som si po prvý raz uvedomil pred niekoľkými rokmi, keď som koncom roka 2021 odcestoval na Maurícius. Tá cesta sa uskutočnila uprostred temného obdobia môjho života, profesionálneho aj osobného. Aj keď som bol obklopený zvukmi vĺn Indického oceánu, sviežim vzduchom a priaznivým počasím, stále som sa nedokázal uvoľniť. Bol som nervózny, prilepený k telefónu a vyhorený zo škodlivého pracovného prostredia, ktoré ma držalo na uzde. Dokonca aj v raji sa zdalo, že pokoj sa dá len ťažko dosiahnuť.

Kým som nešiel spať.

Keď som sa zababušil do prikrývky v päťhviezdičkovom hoteli JW Marriott Mauritius Resort na juhozápadnom cípe ostrova, zdalo sa mi, že sa stres zo sveta rozplynul. Možno to bolo nadýchaným matracom, chladnými obliečkami, vysokými stropmi alebo ľahkým vánkom, ktorý mi hladil pokožku. Nech to bolo čokoľvek, na šesťdňovom výlete v jednej z najkrajších krajín na svete som prespal celé dva dni. Nebolo to časovým rozdielom; ako cestovateľ som bol viac než oboznámený s prekonávaním jet lagu, ale niečo spôsobilo, že sa mi uvoľnili uzliny v chrbte.

V tom čase som si myslel, že moja skúsenosť na Mauríciu je výnimkou, ale rýchlo som zistil, že môj nerušený spánok nebol špecifický pre túto destináciu alebo dokonca pre konkrétnu sieť hotelov. Zakaždým, keď som sa ubytoval v hoteli, som sa zobudil s pocitom, že som oveľa viac oddýchnutý – až tak, že som si vyhradil čas len na spánok – a z dovolenky som sa vrátil oddýchnutejší, ako keď som odchádzal.

Ukázalo sa, že to, čo som cítil na vlastnom tele, podporujú aj ostatní. Online agregátor letov a cestovná agentúra Skyscanner nedávno vydala správu o trendoch v cestovaní na rok 2024 a zistila, že ľudia myslia na spánkovú turistiku. V prieskume (ktorého sa zúčastnilo 18 000 respondentov na celom svete a 2 000 v USA) 49 % opýtaných uviedlo, že na dovolenke spia lepšie. Tento odpočinok pripisujú „pokojnému ubytovaniu bez neporiadku, pobytu ďaleko od životného stresu a lepšej fyzickej aktivite“.

Skutočne, patrím k tomuto percentu. Ale prečo sa nám zdá, že najlepšie spíme mimo vlastných postelí? Aby som vám pomohol odpovedať na túto otázku (a dúfam, že tento pocit zopakujete aj doma), oslovil som Shelby Harrisovú, licencovanú klinickú psychologičku a riaditeľku oddelenia pre zdravie spánku na webovej stránke Sleepopolis, ktorá sa zaoberá recenziami posteľných produktov.

Harrisová vysvetlila, že kvalitné posteľné prádlo, pohodlný matrac a relaxačné prostredie – nehovoriac o oddychu od každodenného stresu – prispievajú k tomu, že ľudia zrejme lepšie spia mimo svojho domova. A hotely môžu poskytnúť všetky tieto veci.

Ako hotely pomáhajú hosťom zaspať

Hotelierstvo si túto výhodu uvedomuje a využíva ju. V súčasnosti je bežná ponuka vankúšov (hotel Benjamin New York ponúka 10 možností vrátane pohánkových, chladiacich, protichrápacích a vodou plnených vankúšov) a mnohé hotely zaviedli spánkové služby. Royal Champagne Hotel & Spa vo Francúzsku má špeciálny balík na uspávanie, ktorý zahŕňa rozprašovanie vzduchu s upokojujúcou hmlou a zapnutie skladby s meditáciou pod vedením sprievodcu. Hotely Langham majú program Sleep Matters, ktorý ponúka také vymoženosti, ako sú záťažové deky a pochúťky s obsahom CBD. Londýnsky hotel Cadogan, ktorý je súčasťou siete Belmond, ponúka služby spánkového concierge, ktorý sa stará o vybavenie na spanie a za príplatok sa dokonca stretne s hosťami, aby im poradil so spánkovým rituálom. A niektoré hotely Six Senses môžu zabezpečiť odborníkov, ktorí sledujú vaše spánkové návyky a na základe týchto údajov vám poskytnú masáže a iné procedúry. Okrem toho všetkého sa spánkové pobyty stávajú aj dovolenkovým hitom.

Všetky tieto pozitívne skúsenosti so spánkom sa však začínajú od základného hardvéru: posteľnej bielizne.

Julie Bourgeoisová, senior viceprezidentka pre maloobchodný predaj spoločnosti Four Seasons at Home, uvádza, že obľúbený matrac Four Seasons debutoval v roku 1984 a postupom času bol vylepšovaný s pomocou odborníkov na spánok a hotelových hostí. „Pri vývoji matracov pre hotely a rezorty Four Seasons po celom svete,“ hovorí, „sledujeme mnoho faktorov, aby sme zabezpečili najvyšší komfort pre skvelý spánok.“

Vysvetľuje napríklad, že matrace sú vyrobené z gélu a peny na reguláciu teploty počas spánku. Okrem toho sú skonštruované tak, aby sa obmedzil prenos pohybu, a po výrobe sa počas jedného dňa nepretržite 100 000-krát stlačia. (Tento proces, nazývaný Cornell Durability Testing, bol vyvinutý na School of Hotel Administration Cornell University).

Ako hotely pomáhajú cestujúcim zaspať

Hoci štúdie ukázali, že schopnosť cestujúcich dobre spať v hoteloch sa môže líšiť v závislosti od rôznych individuálnych faktorov (zmena prostredia môže niektorých ľudí vyviesť z miery, vplyv môže mať aj vek atď.), výskumníci vo všeobecnosti zistili, že veľkú úlohu zohráva kvalita hotelovej izby. Inými slovami, teplota a tma v izbe a pohodlie matraca a vankúšov majú veľký význam.

Odborníci majú niekoľko rád, ako zopakovať tento pozitívny zážitok, keď nie ste na dovolenke. „Zamerajte sa na zlepšenie vlastného prostredia a rutiny spánku,“ hovorí Harris zo spoločnosti Sleepopolis. „Môžete si vylepšiť posteľnú bielizeň pre väčšie pohodlie, znížiť rušivé vplyvy svetla a hluku pomocou zatemňovacích závesov alebo prístrojov na odstránenie bieleho šumu a udržiavať teplotu v miestnosti medzi 15 a 20 stupňami Celzia.”

V súčasnosti značky cestovného ruchu uľahčujú cestujúcim, aby si do vlastných spální priniesli matrace, vankúše a posteľnú bielizeň hotelovej kvality. Dobre ste si oddýchli v rezorte Four Seasons? Môžete si kúpiť matrac za cenu od 2 800 dolárov za dvojlôžkovú posteľ. Ak miniete viac ako 20 000 dolárov, môžete si tiež objednať osobného conciergea, ktorý príde k vám domov a vyperie vám prestieradlá a posteľnú bielizeň Four Seasons, aby ste si vytvorili pocit, že ste si vliezli do chladivej, sviežej hotelovej posteľnej bielizne. Značky Marriott predávajú svoje výrobky aj online, vrátane matracov Ritz-Carlton vyrobených na zákazku a vychvaľovanej „nebeskej postele“ Westin, ako aj súvisiacich vankúšov, posteľnej bielizne, izbových sprejov a sviečok.

A to je možno to, na čo sa musím pozrieť ďalej. Z toho štokholmského hotela som sa vrátil domov oddýchnutejší ako kedykoľvek predtým, rovnako ako na Mauríciu. Ale napriek tomu, že som si dal teplú sprchu, našuchoril vankúše, stlmil svetlá a uložil sa do postele dychtiac po spánku, nemohol som zaspať. Namiesto toho som ležal a prechádzal Instagram a videá na TikToku, zatiaľ čo som plánoval svoj ďalší výlet – a svoju ďalšiu dúfam pokojnú noc.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
Prihláste sa a my Vám časopis Travelista bezplatne zašleme každé 2 týždne priamo do Vašej schránky.

©2024 Travelista.sk - V tejto chvíli máme 704 683 odberateľov časopisu Travelista.