Štrasburg – francúzsko-nemecké hlavné mesto Európy
Štrasburg je krásne historické mesto a sídlo mnohých významných európskych inštitúcií. Aj keď je jeho meno často skloňované, spája si ho stále väčšina ľudí mylne s Nemeckom. Nakoniec znie tak jeho názov a nemecký vplyv je tu zrejmý na prvý pohľad.
Štrasburg
(francúzsky Strasbourg, nemecky Straßburg, alsasky Strossburi) je hlavným mestom francúzskeho Alsaska. Jeho meno znamená v preklade „mesto ciest“ a to má samosebou svoje opodstatnenie. Štrasburg má v rámci Európy strategickú polohu a odpradávna bol akousi križovatkou ciest, o ktorú medzi sebou často bojovali predovšetkým Nemci a Francúzi. Ťahanice trvali dlhé roky, chvíľu patrilo mesto Nemcom, potom zase pár rokov Francúzom, a tak to šlo stále dokola. Nakoniec ho získalo Francúzsko, ktorému patrí dodnes. Nemecký vplyv je tu ale patrný, či už z názvami ulíc alebo pokrmov v miestnych reštauráciách alebo kvôli typicky „nemeckým“ hrázdenými domami. Samotní obyvatelia Štrasburgu ale necítia žiadnu krivdu, majú zato, že si mesto vzalo to najlepšie z oboch krajín – na prvý pohľad je francúzsky malebné, ale zároveň nemecky upravené a čisté.
V dávnej minulosti býval Štrasburg slobodným mestom Svätej ríše rímskej, práve ako križovatka obchodných ciest a tiež dôležitý prechod cez rieku Rýn sa v tej dobe rýchlo rozvíjal. Ako to vyzeralo v ďalších storočiach sme už načrtli. V „nemeckých“ dobách sa sem uchyľovali aj významné osobnosti, napríklad v 15. storočí zakotvil v Štrasburgu Johann Gutenberg, ktorého vyhnali z Mainzu. Práve tu zostrojil jeden zo svojich prvých kníhtlačiarenských strojov. O pár sto rokov neskôr v meste žil a študoval slávny nemecký básnik Johann Wolfgang Goethe a prežil tu jedno zo svojich prvých milostných vzplanutí – jeho vyvolenou bola Friedericka, dcéra pastora z neďalekého Sessenheimu.
Európske mesto
Veľký význam v rámci Francúzska a vôbec celej Európy si Štrasburg ponechal dodnes. Sídli v ňom Rada Európy, Európsky súd pre ľudské práva a tiež v ňom pravidelne zasadá Európsky parlament. Navyše budovy všetkých týchto inštitúcií patria medzi výrazné stavby modernej architektúry. Štrasburg má však čo ponúknuť aj pokiaľ ide o historické objekty. Pozdĺž brehu rieky Ill stojí mnoho domov s lomenicami, ktoré pochádzajú už zo 16.storočia. Storočia nasledujúce v meste zase zanechali niekoľko meštianskych hrazdených domov. Okrem toho majú v Štrasburgu skvosty v podobe gotickej katedrály alebo Rohanského zámku, a tak nie je divu, že je tzv. „Grande île“ (veľký ostrov) – ktorý predstavuje historické centrum s katedrálou, kostoly a palácom – zapísaný od roku 1988 na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
-článok pokračuje pod odkazmi-
Dominantou mesta je gotická katedrála Notre-Dame de Strasbourg z červeného pieskovca, ktorá sa stavala „na etapy“ stovky rokov, od 11. do 15. storočia. Pýši sa chrámovou loďou dlhou vyše 100 metrov a vežou, ktorá sa týči do výšky 142 metrov. Interiéry vyrážajú dych pompéznosťou aj dokonalým prevedením aj tých najmenších detailov. Magnetom pre turistov je najmä orloj, ukrytý vnútri chrámovej lode. Vrcholné dielo z obdobia renesancie, ktoré je výsledkom spolupráce medzi umelcami, matematikmi a technikmi, upúta pozornosť predovšetkým hrou svojich súčiastok, hromadne uvádzaných do pohybu každý deň o 12,30 hod. V tomto momente môžete uvidieť rôzne obdobia ľudského života, stelesnené dieťaťom, mladistvým, dospelým a starcom, ktorí prechádzajú okolo Smrti. Katedrálu obklopujú tradičné hrazdené domy, napríklad v tesnom susedstve stojí pamiatkovo chránený meštiansky dom „Maison Kammerzell“. Malebná stará zástavba s nespočetnými priechodmi a dvorami je v celom historickom jadre.
Petite France
Turisticky zaujímavý je tiež Rohanský zámok, v ktorom sa nachádza niekoľko múzeí, alebo štvrť „Petite France“ (Malá Francúzsko), pretkané sieťami ramien vodného kanála, ktorý obteká celý stred mesta. Táto časť mesta získala svoje na prvý pohľad milé meno podľa rovnomenného lazaretu pre chorých syfilisom (alebo tzv. „Francúzsku chorôb“), ktorý tu kedysi stál.
Pokiaľ nepatríte medzi obdivovateľov pamiatok a chcete ochutnať trochu zo života súčasného Štrasburgu, zamierte do ľudovej štvrti Krutenau, ktorá je bezpochyby najrušnejšou lokalitou v meste. Z veľkej časti sa v nej zdržiavajú študenti a tomu je tu všetko prispôsobené – sú tu početné bary, kluby, reštaurácie a obchody. Za pozretie stoja určite aj obytné časti mesta ako Orangerie alebo Robertsau, v ktorých nájdete okrem iného aj spomínané európske inštitúcie. Štrasburg je moderné mesto, a tak ak by ste premýšľali o najvhodnejšom dopravnom prostriedku, vyberte si bicykel, jazdí tu na ňom takmer každý. Veď tiež Štrasburská aglomerácia drží so svojimi 400 kilometrami cyklotrás prvenstvo v rámci celého Francúzska.
Michelin
Aby sme Štrasburgu neubrali na hodnoteniach, treba pripomenúť ešte jeho gastronomický ohlas. V meste vás privítajú hneď dve reštaurácie ocenené hviezdami gastronomického sprievodcu Michelin. A aké špeciality v nich môžete ochutnať? Tak napríklad cibuľový koláč tart flambée, údené bravčové s kapustou alebo grilované bravčové koleno so špeclami – pravda, posledné dve jedlá majú skôr nemeckú príchuť. Pokiaľ chcete pričuchnúť viac k Francúzsku, vydajte sa zo Štrasburgu po „alsaskej vínnej ceste“, ktorá sa kľukatí smerom na juh rázovitými dedinami, ako sú Ribeauvillé a Riquewihr. V tých je najlepšie v čase vinárskych osláv, kedy niektoré fontány doslova pretekajú vínom rozdávaným zadarmo. Krčmičky, ktoré stretnete cestou, ponúkajú ale veľmi rafinované pokrmy, ako napríklad husiaciu pečeň, po celý rok. Samozrejme sa všade stretnete aj s bohatou ponukou vína, a pozor, v celom Alsasku vám na rozdiel od zvyšku Francúzska nalejú tiež pivo, nápoj tak obľúbený za neďalekou nemeckou hranicou …