Tunisko – Najobľúbenejšie lokality / 1. časť
Tak ako sme sľúbili členom FB skupiny Milujeme Tunisko, prinášame nové časti úspešného seriálu o najobľúbenejších lokalitách rôznych krajín sveta. V prvej sérii sme sa symbolicky presunuli na africký kontinent a priniesli informácie o Egypte. Tentokrát sa zameriame na minimálne rovnako obľúbenú krajinu medzi cestovateľmi a tou je Tunisko.
Tunisko je krásna severoafrická krajina zovretá medzi Alžírskom a Líbyou. Severná a východná hranica je tvorená Stredozemným morom, ktoré lemuje tuniské pobrežie v dĺžke 1300 kilometrov. Od Európy je Tunisko vzdialené iba 138 km, napriek tomu je pre Európanov krajinou tak exotickou a tajomnou. Mnohí turisti majú pocit, že sa ocitli v úplne inom svete a inej dobe …
Tunisko sa rozkladá na území iba 163 610 kilometrov štvorcových a je tak jednou z najmenších krajín celého afrického kontinentu. Povrch je veľmi členitý, krajina by sa dala rozdeliť do štyroch veľmi odlišných oblastí – nájdete tu hornatý sever, vnútrozemské stepi, púšť na juhu a pobrežný Sahel na východe. Každá z týchto oblastí má odlišné podnebie, všeobecne sa však o Tunisku dá povedať, že má stredomorské subtropické podnebie s horúcimi letami a miernymi zimami.
Z vtáčej perspektívy vyzerá Tunisko ako vyprahnutý kus zeme, pri bližšom pohľade však zistíte, že je tunajšia krajina popretkávaná zelenými a modrými plochami. Najúrodnejším kútom je údolie Medjerda zavlažované nevysýchajúcou riekou. Na niektorých miestach je krajina porastená datľovými palmami, olivovým hájmi, dubovými lesmi a vresovými porastami, vo vnútrozemí narazíte na horské oázy. Južný cíp krajiny zaberá nehostinná Sahara, pre ktorú sú typické piesočné duny aj kamenistá púšť.
V Tunisku sa ponúka hneď niekoľko zaujímavých lokalít, ktoré by turista pri svojich potulkách touto africkou krajinou nemal zabudnúť. Navštíviť môžete napríklad Hammamet, ktorý je považovaný za jedno z hlavných turistických centier. Asi 10 km od jeho historického centra bola postavená moderná a veľmi luxusná turistická zóna s názvom Hammamet Jasmine. Tí, ktorí sa zaujímajú o kultúru a históriu Tuniska, by nemali vynechať prehliadku Monastiru, Sousse, Mahdie či mestečka Bizerte. Čistota, akási uhladenosť a moderná architektúra potom návštevníkov čaká v Port el-Kantaoui. Prírodných krás, ktoré Tunisko ponúka, si môžete do sýtosti vychutnať v letovisku Tabarka, situovanom na severozápadnom pobreží krajiny. Krásne piesočné pláže a teplé more objavíte aj v destináciách ako Borj Cedria, Gammarth, Zarzis či Nabeul na polostrove Cap Bon.
Poďme teda na to a rozdeľme si obsah jednotlivých častí seriálu, aby ste vedeli, čo očakávať:
Táto 1. časť bude o lokalitách:
- Bizerte
- Borj Cedria
- Djerba
- Midoun
- Playa Aghir
- Playa Sidi Mahres
2. časť seriálu
- Gammarth
- Hammamet
- Hammamet Yasmin
- Mahdia
- Monastir
3. časť seriálu
- Nabeul
- Port El Kantaoui
- Skanes
4. časť seriálu
- Sousse
- Tabarka
- Zarzis
Bizerte
Na severovýchodnom pobreží Tuniska sa v blízkosti vodného kanála, ktoré spája Bizertské jazero so Stredozemným morom, rozkladá významné prístavné mesto Bizerte. Ide o najsevernejšie mesto v Afrike, iba 15 kilometrov odtiaľ sa nachádza najsevernejší cíp celého kontinentu – Cap Blanc.
Bizerte je dnes štvrtým najväčším mestom Tuniska a môže sa pochváliť bohatou históriou. Ako obchodný prístav malo už v minulosti veľký strategický význam. Prvými osadníkmi boli Feničania, ktorí tiež vyhĺbili kanál medzi jazerom a morom a tým sa zrodil jeden z najbezpečnejších prístavov v Stredomorí. Feničania svoje mesto pomenovali Hippo Zarytus, v roku 146 im ho však zrovnali so zemou Rimania, ktorí na jeho mieste založili Hippo Diarrhytus. Arabi mesto neskôr premenovali na Benzert a odtiaľ už to bol len krôčik k dnešnému názvu Bizerte. V období francúzskeho protektorátu fungovalo mesto ako námorná základňa, počas 2. svetovej vojny potom bolo okupované Nemcami. Pri náletoch spojencov utrpelo Bizerte značné škody. Po vojne sa začalo s jeho obnovou a rozsiahlou výstavbou.
Dnes je Bizerte mestom s vlastnou turistickou infraštruktúrou. Návštevníci sem prichádzajú za ľudoprázdnymi plážami a malebnými dunami tiahnucimi sa pozdĺž pobrežnej promenády zvanej Corniche. Pobrežie je tu veľmi členité, plné skalných útesov aj malých skrytých pláží. Príliv turistov podnietil výstavbu mnohých moderných hotelov. Okrem prírodných krás tu nájdete tiež početné islamské architektonické pamiatky. Očarujúce historické jadro sa rozkladá priamo pri vodnom kanáli, novšia európska časť mesta potom začína v mieste, kde vody kanála vtekajú do jazera Bizerte.
Za najpríťažlivejšiu časť mesta je považovaný Starý prístav, ktorého nábrežie je lemované pôvabnými kaviarňami, v ktorých môžete posedieť pri šálke lahodnej kávy a pozorovať pritom člny, odchádzajúce na more. Do prístavu sa vchádza 35 metrov širokou bránou, ktorá mu dominuje. Pri Starom prístave stojí neveľká citadela z 11. storočia. Ide o tradičnú byzantskú tehlovú stavbu, ktorú vztýčili Arabi na mieste niekdajšej byzantskej pevnosti. Nachádza sa tu tiež „kasba“, čo je pevnosť zo 17. storočia strážiaca vchod do prístavu. Jej masívne hradby obopínajúce samostatné mesto v meste, sú miestami až 10 metrov vysoké a 11 metrov široké. Vnútri nájdete pôvabné uličky, mešitu, kúpele a niekoľko kamenných domčekov. Ukrýva sa tu tiež pevnosť Sidi el-Hanni, v ktorej sídli oceánografické múzeum predstavujúce najrôznejšie morské živočíchy.
V Bizerte bola postavená tiež Španielska pevnosť, ktorá je španielska ale iba názvom, postaviť ju v 16. storočí nechali Turci. Do dnešných dní sa z pôvodnej pevnosti podarilo dochovať len veľmi málo, za obrannými múrmi si však môžete prezrieť moslimský cintorín. Významnou pamiatkou Bizerte je Veľká mešita ukrytá uprostred mediny. Bola postavená v 17. storočí a vyniká osemhranným minaretom završeným ochodzou. Mešita je obklopená hrobkami, z ktorých najznámejšou je „Závíja“ Sídí Mostarího.
Za prehliadku určite stojí Andalúzska štvrť, v ktorej sa v 17. storočí usadili arabskí utečenci zo Španielska. V minulosti oplývala mnohými pamiatkami, mala vlastnú mešitu s hranolovým minaretom. Počas storočí však mnohé stavby zmizli a Andalúzska štvrť stratila svoj pôvodný ráz. Tunajšie domy vynikajú výrazným španielskym vplyvom. Svetlo modré dvere kontrastujú s ich svetlými múrmi.
Turisti sa v Bizerte radi prechádzajú po pobrežnej promenáde lemovanej kaviarňami, z ktorých najznámejšou je Café Le Pasha. Hneď za kaviarňou sa rozprestiera námestie Place Lahedine Bouchoucha, na ktorom sa týči mešita zo 17. storočia. Hlavná ulica lemujúca nábrežie vyúsťuje k pláži a vedie ďalej do turistickej zóny.
Borj Cedria
Tuniské letovisko Borj Cedria ležiace v blízkosti hlavného mesta priťahuje turistov svojimi nádhernými piesočnými plážami, čistou vodou a možnosťami prevádzkovania najrôznejších vodných športov. Je to skvelá destinácia pre odpočinok, dostatočne vzdialená od ruchu veľkomesta, ale zároveň v blízkosti nákupných a zábavných možností.
Prímorské letovisko Borj Cedria má veľmi výhodnú polohu medzi morom a zelenými kopcami. Do hlavného mesta Tunisu je možné sa dostať za necelú hodinku vlakom, ale tiež ďalej do historicky významného Kartága alebo mestečka Sidi Bou Said. Doprava je lacná, pohodlná a tiež bezpečná. Pešo môžete navštíviť neďaleké pobrežné letovisko Hammam Lif. Borj Cedria je tak skvelým útočiskom pre všetkých, ktorí radi spoznávajú nové miesta a spestrujú si svoju dovolenku výletmi. Kratšie i dlhšie prechádzky ponúka aj blízke okolie, prechádzať sa môžete po pláži alebo sa vám naskytá možnosť preskúmať neďaleké kopce porastené bujnou vegetáciou. Borj Cedria ocenia všetci, ktorí túžia po krásnej dovolenke. Stráviť ju môžu buď aktívne, ale aj pasívne povaľovaním sa na pláži a sladkým ničnerobením.
More v Borj Cedria je príjemne teplé, pretože ide v skutočnosti o veľký záliv rozkladajúci sa medzi polostrovom Cap Bon a Kartágom. Pláže sú pieskové a v blízkosti hotelov tiež starostlivo udržiavané. V hlavnej sezóne ich každodenne čistia zamestnanci miestnych ubytovacích zariadení. Hoteloví hostia majú lehátka a slnečníky na pláži zadarmo. V tomto malebnom letovisku ponúkajú ubytovanie asi len tri hotely, ktoré sa zároveň môžu pochváliť luxusnými bazénmi s priezračne čistou vodou a šmykľavkami pre deti. Kvalita ubytovania je na vysokej úrovni.
Najznámejším hotelom je štvorhviezdičkový Carribean World Borj Cedria, v ktorého areáli sa okrem iného nachádza ešte ihrisko na plážový volejbal, tenisový kurt, stolný tenis a minigolf, kto má záujem, môže využiť saunu, zájsť si do pary alebo na masáž. Súčasťou hotelového komplexu je samozrejme súkromná piesočná pláž opatrená ležadlami a slnečníkmi.
Djerba
V zálive Malá Syrta, sa nachádza plochý zelený ostrov Djerba s rozlohou asi 514 km2, na ktorom rastie viac ako milión datľových paliem a ktorého brehy lemujú biele piesočnaté pláže s azúrovo modrým morom. Djerba, pomenovaná Odysseom, ktorý bol jej objaviteľom, „ostrovom lotosov“, vzdialená 3 km od južného pobrežia Tuniska, je jedným z najväčších turistických stredísk krajiny. Nájdete tu i jednu z najstarších synagóg sveta La Grib, ležiacu v dedine Riadh neďaleko hlavného mesta ostrova Houmt Souk. Z pevniny na ostrov je možné sa dostať trajektom či po hrádzi, ktorá má základy z rímskej doby. Priamo na ostrove, v Mellite, je medzinárodné letisko.
Na Djerbe je príjemné prímorské podnebie, typické miernou zimou a vysokými teplotami v lete, ktoré zmierňuje svieži vánok od mora. Na Djerbu je možné jazdiť po celý rok, na kúpanie v mori je najvhodnejší čas od mája do konca októbra. Zimné obdobie je ideálne pre poznávacie zájazdy a výlety.
Hlavným mestom ostrova je Houmt Souk, ktorý si doteraz zachoval tradičný ráz. Tu nájdete prístav, obchody a reštaurácie. Dvakrát týždenne sa tu konajú trhy, na ktorých môžete zakúpiť typické vlnené deky. Je tu aj rad pamiatok: mauzóleum Sidi Zitouniho s vlastivedným múzeom, Mešita Turkov a Mešita cudzincov a pevnosť Fort Espagnol z 13. stor. Orientálny duch na vás najviac dýchne na nespočetných trhoviskách mesta mešít. Pravý orientálny hurhaj zažijete na rybom bazári, kam sa každé popoludnie zvážajú tisíce plodov mora. Ak si mesto pôjdete pozrieť so sprievodcom, iste vás zavedie do tunajšej výrobne kobercov – tie tu majú naozaj krásne a kvalitné. Tiež si budete môcť skúsiť utkať aj zopár uzlíkov.
Dve dediny neďaleko Houmt Souk uprostred ostrova Djerba sú židovské. Volajú sa Hara Kébira a Hara Séghira. Pri dedine Hara Séghira (presnejšie v Er Riadh) stojí synagóga La Ghriba (tiež El Ghriba) postavená v roku 1920 na základoch jednej z najstarších synagóg sveta. Vnútri synagógy je uložená v schránke jedna z najstarších židovských Tor (zápisov Starého zákona) na svete.
Severné pláže sú všetky veľmi dobré, more je čisté. Na rybárčenie a potápanie sa obzvlášť hodí skalnatý útes Ras Taguerness s majákom, ktorý delí severné pláže Djerby na dva úseky. Na Djerbe je pri severnom pobreží niekoľko zavlažovaných golfových ihrísk.
V obci Midoun sa každý utorok koná tradičná berberská svadba. Midoun neleží pri mori, ide o druhé najväčšie mestečko ostrova. Tiež je tu zaujímavá krokodília farma, v ktorej je možné vidieť aj kŕmenie krokodílov, a múzeum.
Dedinka Guellala je preslávená svojimi takmer päťdesiatimi hrnčiarskymi dielňami. Tunajší hrnčiari predstavujú bezpochyby jeden z najstarších remeselných cechov na svete. Mnohí z nich vyrábajú svoju keramiku rovnakým spôsobom, akým ju na svojich kruhoch vytáčali ich predkovia po tisíce rokov.
Stojí tiež za to navštíviť Ostrov plameniakov, hoci plameniaky pomaly ustupujú hojnosti turistov a uchyľujú sa na iné miesta. V skutočnosti sa jedná o malebný polostrov na severe Djerby, ktorý ponúka po celý rok krásne čisté more a vynikajúce podmienky na kúpanie a odpočinok.
Midoun
Milovníkom ostrovčeka Djerba by určite nemala uniknúť návšteva druhého najväčšieho mestečka – Midoun. Od letiska je to asi pol hodinky taxíkom. Midoun leží vo východnej časti ostrova, kde je najväčšia koncentrácia hotelov.
Každý utorok sa tu koná tradičná berberská svadba. K videniu je tu aj múzeum a zaujímavá krokodília farma, kde možno pozorovať aj kŕmenie krokodílov. Mestečko, v ktorom tiež nájdete niekoľko tržníc a obchodov, žije práve z turistov, nájdete tu teda ku kúpe prakticky všetko čo v iných častiach ostrova, zodpovedajú tomu však aj ceny.
Hlavné trhy tú prebiehajú v piatok. Jednou z atrakcií môže byť pre európskeho turistu zjednávanie. Ak si však chcete v pokoji nakupovať, zájdite si radšej do obchodu s pevnými cenami. Ak však máte dosť síl, a času, môžete príjemne stráviť pol hodinku popíjaním čaju, ktorý vám každý slušný obchodník ku zjednávaniu ponúkne, a handrkovať sa o cenu. Miestny väčšinou nadsadia veľmi vysoko, preto rozhodne nezačínajte na viac ako polovici toho, čo ste ochotní zaplatiť. Nakoniec sa po vyčerpávajúcom boji zhodnete niekde pri prijateľnej hodnote pre obe strany a všetci budú spokojní ako s obchodnou transakciou, tak adrenalínovým vytrhnutím z nudy.
Za zmienku určite stoja výrobky z kože a keramiky, veľký výber kobercov, látok, oblečenia, bižutérie a ďalšie. Ja doporučujem zavítať tiež na trh s potravinami a odviesť si domov korenie „harisa“, bez ktorého sa nezaobíde žiadna tuniská domácnosť.
Určite nesmiete zabudnúť tiež návštevu Chichkhan (šišchnan), čo je nádherná kaviareň pri výjazde z Midounu. Architekt a dizajnér si tú dali naozaj záležať. Typickejšiu kaviareň, z ktorej na vás dýchne tá úžasná arabská atmosféra, na Djerbe nenájdete. Rovnako ako mestečko Midoun je nazvaná aj celá jedna turistická zóna – oblasť s veľkou koncentráciou hotelov, obchodíkov a kaviarničiek.
Playa Aghir
Turistická zóna Playa Aghir sa nachádza na juhovýchodnom pobreží ostrova Djerba priamo pri piesčitej pláži Seguia. Morské dno je tu miestami kamenisté, zato vybavené barovým servisom a sprchami. Do centra hlavného mesta ostrova Houmt Souk je to približne 23 km, do mestečka Midoun asi 6 km a letisko je vzdialené 30 km.
Playa Sidi Mahres
Pozdĺž severovýchodného pobrežia tuniského ostrova Djerba sa tiahne pláž Playa Sidi Mahres, ktorá je považovaná za najkrajšiu a najnavštevovanejšiu na ostrove. Práve túto pláž lemuje najväčšia turistická zóna s množstvom hotelov, reštaurácií a zábavných zariadení. V blízkosti sa nachádza aj 27 jamkové golfové ihrisko Djerba Golf Club.
Toto svetoznáme golfové ihrisko, ktoré bolo slávnostne otvorené v roku 1995 je dielom britského architekta Martina Hawtreeho. Dnes je považované za jedno z najlepších ihrísk v oblasti Stredomoria a je tak hojne navštevované aj v zimných mesiacoch. Skladá sa z troch deväťjamkových ihrísk, z ktorých najťažšie je Les Palmiers. Najdlhšou a najjednoduchšou časťou je La Mer, ďalšia malebná deviatka odporúčaná začínajúcim golfistom sa volá Les Acacias.
Djerba Golf Club hráčom ponúka driving range so 40 miestami po dvoch odpaliskách, 6 putting greenov, nájdete tu golfovú akadémiu s profesionálnymi trénermi, reštaurácie, bary, štýlovú klubovňu aj uzamykateľné šatne. Milovníci tohto rekreačného športu si na Djerbe iste prídu na svoje.
Playa Sidi Mahres na severovýchode Djerby je známou turistickou zónou, začína v letovisku Sidi Mahres a tiahne sa v dĺžke asi 10 kilometrov až k výbežku Ras Taguermes s čiernočerveným majákom. Pláž sa vyznačuje jemným zlatistým pieskom a je obmývaná azúrovo modrými vodami Stredozemného mora. Je skvelým miestom pre prevádzkovanie vodných športov, ako je windsurfing, jazda na vodných lyžiach alebo potápanie. V zimnom období sa na Playa Sidi Mahres zlietavajú veľké kŕdle plameniakov, čo priťahuje davy turistov.
Nezabudnite na to, čo Vám ešte pripravíme v ďalších častiach:
2. časť seriálu
- Gammarth
- Hammamet
- Hammamet Yasmin
- Mahdia
- Monastir
3. časť seriálu
- Nabeul
- Port El Kantaoui
- Skanes
4. časť seriálu
- Sousse
- Tabarka
- Zarzis