Tunisko – Najobľúbenejšie lokality / 2. časť
Z vtáčej perspektívy vyzerá Tunisko ako vyprahnutý kus zeme, pri bližšom pohľade však zistíte, že je tunajšia krajina popretkávaná zelenými a modrými plochami. Najúrodnejším kútom je údolie Medjerda zavlažované nevysýchajúcou riekou. Na niektorých miestach je krajina porastená datľovými palmami, olivovým hájmi, dubovými lesmi a vresovými porastami, vo vnútrozemí narazíte na horské oázy. Južný cíp krajiny zaberá nehostinná Sahara, pre ktorú sú typické piesočné duny aj kamenistá púšť.
Prehľad o čom sme už písali a čo máme ešte pred sebou:
1. časť seriálu:
- Bizerte
- Borj Cedria
- Djerba
- Midoun
- Playa Aghir
- Playa Sidi Mahres
2. časť seriálu
- Gammarth
- Hammamet
- Hammamet Yasmin
- Mahdia
- Monastir
3. časť seriálu
- Nabeul
- Port El Kantaoui
- Skanes
4. časť seriálu
- Sousse
- Tabarka
- Zarzis
Gammarth
Prímorské letovisko Gammarth s niekoľkými piesočnatými zátokami a skalnatými mysmi. Jeho nedávno postavené hotely ponúkajú hosťom nielen všetky vymoženosti súčasnosti, ale aj komfortné služby. Výhodou je tiež krátka vzdialenosť od starovekého Kartága, malebnej dedinky Sidi Bou Said a hlavného mesta Tunis. Vzdialenosť od letiska v Tunise je 30 min. V Gammarthe a jeho okolí jazdí turistický vláčik, ktorý vás prevezie štvrťami obývanými zámožnými Tunisanmi. Vláčik zastavuje aj v stanici Kartágo.
Gammarth je nádherné prímorské letovisko, ktorého vily a veľkolepé hotely sú rozosiate na brehoch niekoľkých piesočných zátok, oddelených skalnatými mysmi. Les eukalyptov a mimóz sa tiahne pozdĺž pobrežia Raouad. Jeho nedávno postavené hotely ponúkajú hosťom nielen všetky vymoženosti súčasnej doby, ale tiež vybraný luxus. Zvlášť vysoko je cenený organizátormi pracovných rokovaní, kongresov atď. Práve preto je táto oblasť hojne vyhľadávaná známymi a slávnymi osobnosťami. Komfort, ktorý je v letovisku viac než samozrejmosťou, uspokojí naozaj aj tých najnáročnejších klientov.
Gammarth je vyhľadávaný milovníkmi histórie a golfistami. Nájdete tu najstaršie tuniské golfové ihrisko s 18 jamkami. Mestečko so svojimi nádhernými plážami s bielym pieskom a azúrovým morom priťahuje turistov z celej Európy. Na tunajších plážach môžete využiť širokú škálu vodných i plážových športov. Čo sa týka prírodných krás, má oblasť Gammarth tiež čo ponúknuť. Obdivuhodný je najmä nezvyčajný kontrast, ktorý tu sama príroda vytvorila. Pláže s bielym alebo veľmi jemným pieskom voľne prechádzajú do mohutných skál.
Hammamet
Na východnom pobreží Tuniska sa na polostrove Cap Bon rozkladá jedno z hlavných letovísk v krajine – Hammamet. Leží asi v polovici cesty medzi metropolou Tuniskom a mestom Sousse. Každoročne mesto priťahuje davy turistov, je totiž lemované jednými z najkrajších pláží a zároveň je posiate množstvom historickým pamiatok.
Mesto založili v 2. storočí Rimania, ale až v 20. rokoch minulého storočia bolo zakreslené na mapu. Vtedy si tu rumunský milionár George Sebastian postavil vilu, čím na Hammamet pritiahol pozornosť verejnosti. Netrvalo dlho a Sebastiana v jeho nápade nasledovali ďalší zbohatlíci.
Hammamet sa pýši krásne zachovalou Medinou, pri ktorej vchode sa vypína Veľká mešita a arabská pevnosť „kasba“ postavená v 15. storočí. Z jej hornej terasy sa ponúka nádherný pohľad na more a strechy starých domov. Medina bola naposledy architektonicky upravená v 13. storočí a vchádza sa do nej bránou Bab el-Souk. Historické jadro je obklopené hradbami, ktoré boli vybudované v roku 904 po Kristovi. Prvá ulice naľavo vedie k tureckým kúpeľom, ktoré sú dopoludnia prístupné mužom a popoludní ženám. Ako turisti môžete v Medine nahliadnuť do tradičného tuniského domu Dar Hammametu, kde je vystavená zaujímavá zbierka odevov z celej krajiny. Veľká mešita dominujúca Medine bola postavená v roku 1236 Abú Um Osmanom. V rokoch 1727 a 1978 sa podrobila dvom veľkým renováciám. Neďaleko sa týči ešte mešita Sidi Abdel Kader z roku 1798, v ktorej dnes pôsobí škola koránských štúdií.
Novú časť mesta pretínajú dve hlavné tepny Avenue Bourguiba a Avenue de la République, ktoré sú lemované obchodmi, bankami a radom reštaurácií. Na križovatke týchto ulíc sa vyníma Centre Commercial z roku 1979. Ulice sú orientované predovšetkým na turistov. Neďaleké námestie je strediskom nočného života, cez deň sa na ňom konajú trhy s ovocím, zeleninou a rybami. Na turistov sú zamerané tiež dve hlavné turistické zóny. Staršiu nájdete na severe mesta, medzi Hammametom a Nabeulom, kým novšia s názvom Hammamet Jasmine sa rozkladá na juhu, až 10 kilometrov od centra mesta.
V týchto zónach na návštevníkov čakajú nádherné pláže, čistá voda a pohoda v podobe relaxácie pri drinku, ktorý vám namieša barman z plážového baru. Stredozemné more láka k vodným športom, ako je windsurfing alebo jazda na vodných lyžiach. Na poriadok tu dohliadajú policajné hliadky na koňoch. Väčší ruch vládne v severnej časti, ktorá je plná barov, reštaurácií, nočných klubov a pouličných predavačov. Hammamet Jasmine si oproti tomu udržiava vyššiu úroveň. Práve tu nájdete štyri a päťhviezdičková ubytovacie zariadenia. Nachádza sa tu tiež najväčšia tuniská marina. Z centra mesta sa do týchto turistických zón dostanete pohodlne taxíkom.
Vo vile, ktorá kedysi patrila milionári Georgovi Sebastianovi, v súčasnosti sídli Medzinárodné kultúrne centrum, v ktorom sa v letnom období konajú najrôznejšie predstavenia. Zúčastniť sa môžete Festivale arabskej hudby, ale aj koncertov tradičnej a populárnej arabskej hudby. Galéria sa nachádza na prízemí tejto krásnej budovy, ktorú obklopuje nádherný park.
Známa vila rumunského milionáraHammamet je skvelým miestom pre milovníkov nakupovania. Mesto je plné typických tuniských trhovísk, na ktorých si môžete vyskúšať svoje umenie zjednávať. Turisti tu dosť nakupujú suveníry, ako sú tkané koberce, hrnce, sošky, keramika a ďalšie (ne) potrebné veci. V blízkosti Hammametu sa rozkladajú dve najväčšie tuniské golfové ihriská, z ktorých sa naskytá výhľad na letovisko i nádhernú pláž. Pravidelne sa tu odohrávajú medzinárodné súťaže v tomto športe.
Hammamet Yasmin
Hammamet Yasmine je najmodernejšia turistická zóna v Tunisku, ktorá spĺňa všetky požiadavky návštevníkov. Nachádza sa 10 km od historického centra Hammametu, v južnej časti Hammametského zálivu. Letovisko Hammamet Yasmine leží na polostrove 65 km južne od hlavného mesta a patrí k najnavštevovanejším v Tunisku.
Zóna začala byť budovaná v 90. rokoch minulého storočia a nájdete tu tie najluxusnejšie hotelové komplexy, rezidencie a vily vystavané v typickej arabsko-maurskej architektúre a obklopené prekrásnymi záhradami a parkmi s exotickou flórou. Medzi hotelmi sú záhrady plné ibištekov, ruží, oleandrov, jasmínov a veľkých kaktusov. Celé pobrežie lemuje piesočná pláž s nádhernou subtropickou vegetáciou. Rozľahlá piesočná pláž je ideálnym miestom pre športovanie, vodné radovánky i relaxáciu.
Zvláštnou dominantou je tu pevnosť z 15. stor., v centre ktorej sa nachádza mauzóleum patróna mesta Sidi Bou Ali. Pod kamennými hradbami sa rozlieha staré mesto – Medina s neprebernou pestrosťou obchodíkov – bazárov. V diaľke je z hradieb vidieť vrcholky pohoria Atlas. Hneď vedľa mediny sa rozprestiera zábavný park „Kartágo Land“ s množstvom atrakcií ako pre deti tak i pre dospelých. K atraktívnosti tejto lokality zaiste prispieva aj nový malebný jachtový prístav „Marina“ a príjemná palmová promenáda pozdĺž pobrežia. Deti tiež uvítajú pozoruhodný Aquapark.
Táto nová zóna ponúka turistom aj veľa zábavy. Za návštevu tu určite stojí tiež medzinárodné kultúrne stredisko, postavené podľa vzoru starého rímskeho amfiteátra. Hotely ponúkajú dobré možnosti na športovanie a pre milovníkov golfu sú tu dve 18 jamkové ihriská.
Golfový klub Yasmine sa nachádza približne 5 km od hotelov v Hammamete. Kalifornčan Ronald Fream tu na ploche 80 hektárov vyprojektoval majstrovské 18 jamkové golfové ihrisko lemované množstvom stromov a tiež 9 jamkovú akadémiu. Ihrisko nie je mimoriadne náročné, je dobre hrateľné aj pre hráčov s vysokým hendikepom. Hráči môžu využiť služby klubovne so šatňami a sprchami, reštauráciou, barom, shopom, reštaurácie a snack bar, driving range, putting a pitching greeny.
K zážitkom z návštevy Tuniska nepochybne patrí aj ochutnávka miestnej kuchyne. Typická tuniská je založená na zelenine a olivovom oleji. Na jedálnych lístkoch nájdu návštevníci pokrmy z morských plodov, ryby, baranie, jahňacie, hovädzie a hydinové mäso. Národným jedlom je kuskus na mnoho spôsobov. Jedlá je najlepšie zapíjať obľúbeným mätovým čajom.
Medzi suveníry, ktoré si turisti z Tuniska najčastejšie odvážajú, patria kožené výrobky, koberce, keramika, kované a tepané výrobky, vodné fajky, tradičné tuniské oblečenie, šatky a v poslednej dobe stále obľúbenejšie oblečenie pre orientálne tance.
Mahdia
Mahdia je mesto postavené na povrchu skaly na malom polostrove. Zdobí ho slávna minulosť – bolo to prvé mesto kalifov Fatimovcov v 10. storočí. Vďaka tomu malo mesto možnosť rozkvitať a tak dnes môže ponúknuť nepreberné množstvo pamiatok. Nové luxusné hotely tu boli postavené len nedávno a tak je všetko vo veľmi dobrom stave.
Mahdia je krásne rybárske mestečko ležiace asi 210 km od hlavného mesta. V dejinách hrala dôležitú úlohu na začiatku 10. storočia, keď sa stala hlavným mestom ríše Fatimidov s veľkým rivalom Kairouanu. Z mora pri Mahdii boli vylovené grécke bronzové a mramorové predmety, ktoré tvoria v súčasnosti unikátnu zbierku v národnom múzeu Bardo v Tunise.
V Madhii stojí za videnie typická brána Skifa Kahla a kúsok ďalej, na špičke mysu, tureckú pevnosť z 16. storočia zvaná Borj Mahdia. Pevnosť stojí na polostrove a staré mesto na trojuholníku krajiny, ktorý k polostrovu vedie. Južne od starého mesta je starý rybársky prístav. Turisticky zaujímavá časť mesta sa skrýva za zaujímavou bránou do pevnosti Skiff El-Kahla, jedného zo vstupov z nového mesta do Mediny.
Z pevnosti Borj El Kebir je výhľad na biely cintorín, podobne ako v Monastire. Samotné mesto nie je celkom zasiahnuté cestovným ruchom, ale pláže známe svojim jemným bielym pieskom sú dosť navštevované a obľúbené. Najvyhľadávanejšie sú tie na sever od mesta.
Medzi unikáty patria pravidelné piatkové trhy. Zrazu sa ocitnete ako v rozprávkach Tisíc a jednej noci, pretože okrem klasických suvenírov sú tu na predaj krásne tradičné obleky, hodváb, pozlátené ozdôbky alebo naozajstné zlato a klenoty. V tejto oblasti si rovnako veľmi potrpia na zdobenie interiérov svojich príbytkov. V tých najbohatších obydliach sú steny „majless“ pokryté do dvoch tretín výšky vyšívanou látkou a vrchná časť je zdobená maľbami. Takéto domy nájdete najmä v ulici Hamza, kde by ich malo byť asi 12. Trhovisko v Starom meste svojou orientálnou atmosférou uchváti každého návštevníka, pri nákupe suvenírov sa rozhodne oplatí zjednávať. Môžete tu okúsiť aj miestne špeciality, čerstvú šťavu z granátových jabĺčok alebo čaj z čerstvej mäty.
Dnešná Mahdia je charakteristická bielymi budovami domov vystavaných v tradičnom maurskom štýle, oblými kopulami mešít a štíhlymi minaretmi. Zvláštnou a tajomnou tradíciou mestečka je každodenný lov miestnych rybárov, kedy ešte za mesačného svitu vyplávajú na svojich loďkách s lampášmi rozhodiť do temného mora svoje siete. Turistická zóna na pobreží Mahdie ponúka svojim návštevníkom jedny z najkrajších a doposiaľ nepreplnených pláží s jemným pieskom. V hoteloch rôznych kategórií môžete prežiť skutočne nezabudnuteľnú dovolenku. Vzdialenosť na letisko v Monastire je asi 50 km.
Monastir
Neďaleko mesta Sousse sa v oblasti zvanej Sahel rozprestiera významné tuniské priemyselné a univerzitné mesto Monastir. Nájdete ho na neveľkom rozoklanom myse na východnom pobreží Tuniska, na najjužnejšom konci Hammametského zálivu. Toto 40 tisícové mesto je považované za najkrajšie a najznámejšie turistické stredisko v krajine.
Mesto založili pôvodne ako prístav Feničania, v roku 46 po Kristovi tu mal Julius Caesar tábor, ktorý slúžil ako východiskové miesto pre jeho ťaženie do Afriky. Dnes je mesto vyhľadávaným letoviskom na pobreží Stredozemného mora, ktoré poskytuje návštevníkom všetko potrebné pre strávenie pohodovej dovolenky. Monastir sa však preslávil aj ako rodisko Habiba Búrgíba – prvého prezidenta nezávislého Tuniska. Narodil sa v roku 1903, v Paríži študoval právo a po svojom návrate do Tuniska sa začal vo svojej krajine venovať politike. Počas svojho života premenil mesto v elegantnú a modernú metropolu a takmer na každom kroku sú dnes zjavné známky jeho prítomnosti. Po Búrgíbovi sú nazvané tunajšie mešity, po členoch jeho rodiny sú pomenované ulice, na každom rohu stojí prezidentova socha. Búrgíba žil v Monastire až do svojej smrti v roku 2003.
Okrem množstva pamiatok spájaných s osobou Habiba Búrgíba sa v dnešnom Monastire nachádza aj mnoho pozostatkov po fénickej a rímskej minulosti mesta. Hlavnou turistickou atrakciou a najvýznamnejšou pamiatkou mesta je opevnený islamský kláštor zvaný „Ribat“. Bol postavený v roku 796 ako obranná pevnosť a jeho úlohou bolo ubrániť obyvateľov mesta pred nájazdmi Berberov a ďalších nepriateľov. Stavba mala nielen vojenský, ale aj sakrálny význam, obývali ju totiž ako vojaci, tak aj mystici. Podobných Ribatov je v celom Tunisku veľa, ale monastirský Ribat patrí k najstarším a zároveň najlepšie zachovaným. Jeho krása očarila už mnoho režisérov, natáčalo sa tu tak niekoľko filmov, ako napríklad „Ježiš Nazaretský“, „Dobyvatelia stratenej archy“ alebo „Život Briana“ spoločnosti Monty Python. V monastirskom Ribate sídli múzeum islamského umenia vystavujúci arabské mince, tkaniny a keramiku.
Južne od Ribatu sa týči Veľká mešita postavená v 9. storočí. Ďalšia krásna mešita je Búrgíbova mešita z roku 1963, ktorej sa stala inšpiráciou mešita Mammuda Pašu v Tunise. Mešita je naozaj obrovská, modlitebná sieň pojme až 1000 veriacich. V Medine potom stojí ešte mešita Alího el-Mezerího, ktorá je však pre turistov uzavretá. Blízko turistickej informačnej kancelárie nezabudnite nahliadnuť do Múzea ľudových odevov vystavujúceho ľudové kroje pochádzajúce zo všetkých oblastí Tuniska.
Severne od Ribatu sa rozkladá mramorové mauzóleum Habiba Búrgíbu s pozlátenou kupolou a dvojicou minaretov. Je dominantným prvkom cintorína Sídí el-Mezerího. Mauzóleum ukrýva pozostatky členov Búrgíbovej rodiny i prezidenta samotného. V blízkosti mauzólea vás iste upúta zaujímavá osemboká stavba predstavujúca Hrob neznámeho vojaka. Ide o symbolický pamätník uctievajúci tuniských vojakov, ktorí bojovali a padli v boji za nezávislosť Tuniska. Na námestí Place du Gouvernonat, ktoré je obklopené vládnymi budovami, sa potom nachádza ešte Stredisko ručne vyrobených výrobkov. Okrem neho stojí za prehliadku aj divadlo a kongresová sieň.
Ubytovanie v Monastire zabezpečuje niekoľko hotelových komplexov poskytujúcich služby na úrovni. Vybudované boli predovšetkým na okraji mesta, v tzv. Turistických zónach, z ktorých najznámejšie sú Skanes a Dkhila. Návštevníkov sem lákajú krásne široké piesočnaté pláže, ktoré sú dobre udržiavané. Do sýtosti si tu môžete užívať kúpanie, ale aj vodné a plážové športy. Vyskúšať môžete napríklad windsurfing, paragliding alebo jazdu na vodných lyžiach. Centrum Monastiru je veľmi dobre dostupné, dopravu zaisťujú časté vlakové spoje alebo taxíky. Hoci je Monastir veľmi frekventovaným a hojne navštevovaným miestom, podarilo sa mu uchovať si svoje arabské čaro a atmosféru dávnych čias. Moderná súčasnosť a dávna kultúra idú v Monastire ruka v ruke.
Prehľad o čom sme už písali a čo máme ešte pred sebou:
1. časť seriálu:
- Bizerte
- Borj Cedria
- Djerba
- Midoun
- Playa Aghir
- Playa Sidi Mahres
2. časť seriálu
- Gammarth
- Hammamet
- Hammamet Yasmin
- Mahdia
- Monastir
3. časť seriálu
- Nabeul
- Port El Kantaoui
- Skanes
4. časť seriálu
- Sousse
- Tabarka
- Zarzis